Perła Podkarpacia otworzy się dla turystów
Zamek Lubomirskich z przebogatą historią otworzy się dla turystów w lutym 2025 roku. W trakcie ferii zimowych zwiedzanie zamku będzie możliwe 17 i 24 lutego, czyli w dwa kolejne poniedziałki. W każdy z tych dni do środka wejdą jedynie trzy 20-osobowe grupy, więc maksymalnie zamek zobaczy wyłącznie 120 osób. Wejście można już rezerwować na stronie Rzeszowskich Piwnic, a cena biletu to 30 zł za osobę. W czasie wycieczki historię zamku przybliżą zwiedzającym przewodnicy z rzeszowskiego oddziału PTTK, którzy perłę Podkarpacia znają jak własną kieszeń. Czas zwiedzania to nawet 1,5 godziny, a wejście do zamku będzie możliwe jedynie w godzinach popołudniowych, bo przypominamy, że aktualnie Zamek Lubomirskich jest siedzibą sądu okręgowego.
ZOBACZ: Perła Podkarpacia otworzy się dla turystów tylko na dwa dni
Zamek Lubomirskich zrównano z ziemią
W 1902 roku teren zamku został włączony do miasta. Prace budowlane rozpoczęły się 1 maja i początkowo przewidywały rozbudowę obiektu według projektu ministerialnego radcy budowlanego architekta Franciszka Skowrona. Prace nadzorował Zygmunt Hendel konserwator zabytków. Skowron ze względu na zły stan murów i fundamentów napisał w 1902 roku do Hendla:
„Wskutek uznanej potrzeby zburzenia wadliwych, grożących zawaleniem traktów rozchodzi się obecnie już nie o rekonstrukcję budynku zamkowego lecz o budowę gmachu dla sądu obwodowego […] okazało się, iż nie mogą być uwzględnione następujące życzenia: 1) skośny układ traktu wschodniego i południowego, 2) ścisłe zachowanie ilości i rozwartości arkad […], 3) pozostawienie kilku strzelnic, na których resztki i ślady natrafiono, 4) pozostawienie nierównych osi okiennych. […] Obecnie dodać muszę, że trakt wschodni już w końcu września był w fundamentach założony, a to według nowych planów do celu budynku i potrzeb sądu i więzienia zastosowanych".
Zamek w obecnym kształcie oddano w 1906 roku. Wybudowano go od nowa na planie prostokątnym, odbiegającym wyraźnie od historycznego rysu. Projekt nawiązywał do XVIII-wiecznej formy zamku znanej z grafik Wiedemanna. Zachowano jedynie dolną część wieży bramnej. Obiekt, który wówczas stworzono miał przede wszystkim pełnić rolę sądu. W jego murach zamurowano dokument, którego fragment mówi:
„Budowę wykonał kosztem miliona koron budowniczy lwowski Hipolit Śliwiński, w miejscu obronnego niegdyś zamku Lubomirskich z zachowaniem cech dawnego założenia i przy zastosowaniu urządzeń odpowiednich celowi, w zakończeniu zwracając się […] do Pana Najwyższego, aby […] miał w swojej wszechmocnej pieczy wszystkie usiłowania nasze dążące do podniesienia i odrodzenia naszej Ojczyzny”.