księżyc

i

Autor: pexels

Ciekawostki astronomiczne

Pełnia Mroźnego Księżyca w listopadzie 2024. Kiedy będzie można ją podziwiać?

2024-11-05 12:55

To będzie prawdziwy spektakl na nocnym niebie. Miłośnicy podziwiania zjawisk astronomicznych powinni wtedy spojrzeć w gwiazdy. Szykuje się coś naprawdę wyjątkowego, czyli Pełnia Mroźnego Księżyca. Jest ona zwana też Szronową albo Pełnią Bobrzego Księżyca. Jest ona ważnym znakiem.

Pełnia Mroźnego Księżyca

Księżyc od zawsze fascynował ludzkość, a niedawne wydarzenia związane z astronomią tylko potwierdzają to zainteresowanie. 17 października wieczorem można było obejrzeć na niebie prawdziwy spektakl. Zaledwie w ciągu godziny pojawiły się na nim aż 3 różne zjawiska astronomiczne. Mowa tu o przelocie Starlinków G7-9, komecie C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) i superpełni Księżyca. Obserwatorzy mogli obserwować wszystkie te zjawiska między godziną 19. a 20. Spektakl trwał zaledwie godzinę!

Nie da się ukryć - połowa listopada także zapowiada się równie ciekawie, dzięki nadchodzącej Pełni Mroźnego Księżyca.

Kiedy obserwować Pełnię Mroźnego Księżyca?

Pełnia Mroźnego Księżyca, nazywana także Szronowym lub Bobrzym, przypada na koniec listopada. Nazwy te odnoszą się do zimowego klimatu, który wkrótce nadejdzie. Tradycja nazywania tego zjawiska wywodzi się z obserwacji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy zauważyli, że bobry są wówczas szczególnie aktywne, budując zapory przed zimowym snem. Profesor Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z wroclaw.pl, zauważa, że wiele nazw pełni Księżyca ma swoje korzenie w indiańskich tradycjach, które nadawano poszczególnym miesiącom.

Pełnia Mroźnego Księżyca będzie miała miejsce 15 listopada 2023 roku o godzinie 10.16, jednak jego widok można będzie podziwiać już od sobotniej nocy. Jak podaje NASA, Księżyc będzie w pełni widoczny przez około trzy dni. Obserwacja tej pełni nie wymaga specjalistycznych sprzętów – wystarczy spojrzeć w niebo, aby podziwiać to zjawisko, o ile pogoda będzie sprzyjająca.

Już 15 grudnia 2024 roku czeka nas kolejna pełnia, tym razem Zimnego Księżyca. Warto więc być czujnym i przygotować się na kolejne niebiańskie widowisko!

Nazwy pełni Księżyca

  • styczeń - Pełnia Wilczego Księżyca,
  • luty - Pełnia Śnieżnego Księżyca,
  • marzec - Pełnia Robaczego Księżyca,
  • kwiecień - Pełnia Różowego Księżyca, zwana Rybną,
  • maj - Pełnia Kwiatowego Księżyca,
  • czerwiec - Pełnia Truskawkowego Księżyca,
  • lipiec - Pełnia Koźlego Księżyca,
  • sierpień - Pełnia Księżyca Jesiotrów,
  • wrzesień - Pełnia Kukurydzianego Księżyca lub Plonów,
  • październik - Pełnia Krwawego Księżyca,
  • listopad - Pełnia Mroźnego Księżyca lub Bobrzego Księżyca,
  • grudzień - Pełnia Zimnego lub Zimowego Księżyca.
Quiz. Czy te znane osoby pochodzą z Podkarpacia? Odgadnij, czy to prawda czy fałsz
Pytanie 1 z 12
Czy Przemysław Babiarz pochodzi z Podkarpacia?
Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor:

Bieszczady na jesień

Zobacz naszą galerię!

Pełnia Truskawkowego Księżyca