Park gwiezdnego nieba w Bieszczadach. O tym miejscu warto wiedzieć!

i

Autor: Pixabay

Park gwiezdnego nieba w Bieszczadach. O tym miejscu warto wiedzieć!

2020-07-22 7:29

W Polsce są tylko dwa takie miejsca - W Bieszczadach i Górach Izerskich. Mowa o miejscach niezanieczyszczonych sztucznym oświetleniem, gdzie można robić obserwacje astronomiczne niczym ze snu. W Parku Gwiednego Nieba w Bieszczadach zobaczysz Drogę Mleczną!

Rezerwat ciemnego nieba: Co to jest?

"Park gwiezdnego (oraz ciemnego) nieba jest obszar terenu objęty ochroną przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem wyjątkowego środowiska naturalnego jakim jest nocna ciemność. Takie obszary są odpowiednikiem rezerwatów chroniących wyjątkowo cenne przyrodniczo miejsca. Spełniają funkcje ochronne najciemniejszych zakątków naszej planety, gdzie środowisko nocne nie jest zaburzone przez sztuczne światło. Obszary takie, jak w przypadku klasycznych rezerwatów przyrody, pełnią nie tylko funkcje ekologiczne, ale również edukacyjne" - czytamy na stronie gwiezdnebieszczady.pl.

Okazuje się bowiem, że na świecie, w tym w Polsce, obserwacje astronomiczne utrudnia światło domów, reklam i ulicznych lamp. Nad miastami unosi się pomarańczowa łuna, która osłabia czerń nieba i sprawia, że obiekty na niebie stają się niewidoczne. Są Polacy, którzy przez całe swoje życie nie zobaczą tylu samu gwiazd, co na przykład mieszkańcy Bieszczad, bo właśnie tam utworzono jeden z dwóch rezerwatów ciemnego nieba w Polsce:

"W Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” możemy dostrzec nawet 7 tysięcy gwiazd, podczas gdy np. w Warszawie ponad 3-krotnie mniej" - wylicza serwis TwojaPogoda.pl.

Czyja to łapa? Spróbuj rozpoznać, do jakiego zwierzaka należy

Pytanie 1 z 13
Na początek coś prostego. Słodkie łapki należą do...
Kot

Faktem jest, że w Bieszczadach można dojrzeć nawet gwiazdy o jasności 7.4 magnitudy. Wszystko to dlatego, że ludzka cywilizacja nie zanieczyściła tego terenu światłem:

"Bieszczady, jak chyba żadne inne miejsce w Polsce, stały sie synonimem dzikiej przyrody. To również jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Naturalne ciemności to jeden z ekologicznych zasobów potrzebujących ochrony, należą bowiem do zagrożonych elementów środowiska naturalnego. Jednak gwiezdne niebo, tak jak i inne elementy bieszczadzkiej przyrody, wymaga ochrony. I po to by je chronić, w marcu 2013r. powołano do istnienia Park Gwiezdnego Nieba “Bieszczady” - piszą twórcy parku.

Obserwacje astronomiczne w Bieszczadach: Gdzie najlepiej widać gwiazdy?

Miłośnicy nocnych obserwacji w gminie Lutowiska mogą skorzystać z trzech platform widokowych. Na miejscu prowadzone są też warsztaty astronomiczne.

Więcej o parku gwiezdnego nieba w Bieszczadach można przeczytać na stronie gwiezdnebieszczady.pl.

Posłuchaj o diecie korzystnej dla oczu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Wytrawny placek z tuńczykiem i jajkami