skutki nawałnic

i

Autor: pixabay.com Oszacowano straty po sierpniowej nawałnicy w Dębicy. Mieszkańcy czekają na zasiłki

Informacje

Oszacowano straty po sierpniowej nawałnicy w Dębicy. Mieszkańcy czekają na zasiłki

2023-09-18 10:08

Dachy 10 domów, miejskie parki, place zabaw i ponad 200 drzew zniszczył wiatr podczas nawałnicy, jaka przeszła pod koniec sierpnia przez Dębicę na Podkarpaciu. Deszcz rozszczelnił też podziemną infrastrukturę. Straty szacowane są na 700 tys. złotych.

Oszacowano straty po sierpniowej nawałnicy. Mieszkańcy Dębicy czekają na zasiłki

Pod koniec sierpnia przez zachodnią część Podkarpacia przetoczyła się nawałnica. Najgorsza sytuacja była w powiecie dębickim. Praktycznie cały powiat został pozbawiony prądu. Silny wiatr zrywał dachy, powalał drzewa, woda wdzierała się do piwnic domów. W ciągu kilku godzin strażacy interweniowali ponad 450 razy.

Burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk powołał trzyosobową komisję, która zajęła się liczeniem strat w infrastrukturze miejskiej i przyjmowaniem zgłoszeń od poszkodowanych mieszkańców. Komisja zakończyła pracę kilka dni temu. Mieszkańcy złożyli wnioski o wypłatę zasiłków w wysokości od 6 do 33 tys. zł.

-Wiatr zerwał lub uszkodził dachy na 10 budynkach. Straty w gospodarstwach domowych oszacowano na 186 tys. zł – przekazała dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy Marzena Socha. Mieszkańcy złożyli wnioski o wypłatę zasiłków w wysokości od 6 do 33 tys. zł.

Pogodowy armagedon jeszcze większe straty spowodował w infrastrukturze miejskiej.

-Silny wiatr uszkodził dachy na przedszkolach i szkołach, zniszczył parki miejskie, powyrywał ponad 200 drzew. Konary i drzewa spadały na place zabaw, ogrodzenia, zniszczony jest m.in. kort tenisowy. W wyniku intensywnych opadów na czterech odcinkach nastąpiło rozszczelnienie kanalizacji deszczowej - powiedział burmistrz Dębicy.

Straty w miejskiej infrastrukturze miasto wyceniło na 500 tys. zł. Część kosztów naprawy zostanie pokrytych z ubezpieczenia. Burmistrz będzie musiał też sięgnąć po pieniądze z rezerwy kryzysowej. Zapowiedział również, że wystąpi do wojewody o wsparcie na usuwanie skutków ostatnich burz.

ZOBACZ: TAKIMI SAMOCHODAMI JEŻDŻĄ POLSCY SIATKARZE