Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie WCOK, w Rzeszowie mamy do czynienia z zagrożeniem „ryzykiem wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu”. Ostrzeżenie obejmuje obszar samego miasta Rzeszów, ale też powiatów rzeszowskiego i krośnieńskiego. Skutki kiepskiej jakości powietrza mogą być odczuwalne dla nawet 480 tys. mieszkańców regionu. Szczególnie narażone na jego wpływ są osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych, układu oddechowego, osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci, a także osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową i ozdrowieńcy.
Jak przekazuje WCOK na liście możliwych negatywnych skutków zdrowotnych znaleźć można ogólne pogorszenie samopoczucia, bóle w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie, kaszel, nasilenie objawów astmy. Wysokie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa też się ryzyko wystąpienia infekcji dróg oddechowych.
Jakie środki ostrożności można zachować? Dobrym rozwiązaniem będzie unikanie intensywnego wysiłku fizycznego i długiego przebywania na zewnątrz, ograniczenie wietrzenia pomieszczeń.
Polecany artykuł: