zakrętka butelki

i

Autor: Eska Nie odrywaj nakrętek z butelki! Ekspert ostrzega.

Informacje

Odrywasz nakrętki z butelek? Uważaj, ekspert ostrzega!

2024-08-30 13:49

Dobrze nam wszystkim znane akcje charytatywne polegające na zbieraniu nakrętek mogą już wkrótce przejść do historii. Ma to oczywiście związek z nowymi regulacjami unijnymi. Ekspert ostrzega – lepiej nie odrywajmy nakrętek. To ważniejsze niż zbiórki? Przeczytajcie koniecznie.

Nakrętki przytwierdzone do butelek. Odrywać czy nie? Ekspert nie ma wątpliwości

Od 1 lipca na terenie całej Unii Europejskiej wszystkie nakrętki plastikowe powinny być fabrycznie przymocowane do butelki lub kartonu napoju. Ma to związek z nową dyrektywą unijną, która wprowadza spore zmiany w temacie niektórych produktów z tworzyw sztucznych. Nowe przepisy nie sprawiły jednak, że ze sklepów, szkół czy innych jednostek zniknęły pojemniki, do których można oddawać kolorowe nakrętki. Przez długi czas zbieraliśmy je i oddawaliśmy na rzecz prowadzonej akcji charytatywnej.

W sklepach znajdziemy już jednak tylko butelki z przytwierdzonymi nakrętkami. Nie zmienia to faktu, że niektórzy wciąż odrywają je i przekazują do punktów, gdzie prowadzona jest zbiórka. Czy aktualnie taka praktyka ma jeszcze sens? Uwzględniając kwestie ekologiczne, okazuje się, że niekoniecznie.

Jasne stanowisko eksperta 

- Jeżeli w całej Polsce mamy już od kilku lat odbiór odpadów komunalnych w podziale na pięć frakcji, to zbieranie nakrętek oddzielnie traci sens - mówi Szymon Dziak-Czekan ze stowarzyszenia Polski Recykling, cytowany przez Prawo.pl.

Podobne zdanie w tym temacie ma Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw i prezes Rady RIPOK. Zaznacza on, że aktualnie zbieranie plastikowych nakrętek może prowadzić do istotnego chaosu informacyjnego.

Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy ogromną pozostałą, odkręconą część. Bo te odkręcone nakrętki od butelek trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska. Trafią do spalenia lub na składowisko – mówi Piotr Szewczyk na portalu Prawo.pl.

Niewielki rozmiar nakrętek może sprawić, że maszyny sortujące odpady nie będą w stanie ich wykryć, a to już dość istotny problem w procesie recyklingu. Co zatem powinniśmy robić z butelkami i przytwierdzonymi do nich nakrętkami? Piotr Szewczyk przekonuje, że jeżeli butelka trafi do sortowni razem z nakrętką, zostanie w pełni poddana procesowi przetworzenia. Ekspert zatem apeluje, aby butelki zgniatać, ale nie odrywać od nich nakrętek.

ZOBACZ: Z TEGO PARKU ŚMIEJE SIĘ CAŁA POLSKA. "TAKIE SOBIE PODWÓRKO W RZESZOWIE"

Rewia mody przed koncertem Taylor Swift w Warszawie! Zobacz najlepsze stylizacje. Kolorowy tłum opanował PGE Narodowy