Takie są objawy nowego wariantu COVID-19. Tego nie wolno bagatelizować
Głównym objawem nowego wariantu koronawirusa o nazwie XEC jest brak apetytu. Dodatkowo, chorzy mogą odczuwać zmęczenie, narzekać na kaszel, biegunkę oraz duszności. Eksperci podkreślają, że mogą występować także symptomy obserwowane w poprzednich wariantach, czyli problemy jelitowe, utrata węchu czy smaku, a także gorączka, bóle głowy, gardła czy stawów.
U większości pacjentów objawiają się grypopodobnie i symptomy są dość typowe. Utrata apetytu czy "lejący" katar nie są specyficzne tylko dla tej infekcji i dla jej konkretnego wariantu, bo tak objawia się nawet 90 proc. podobnych infekcji, włącznie z grypą – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, w rozmowie z WP abcZdrowie.
Liczba osób zakażonych w Polsce od kilku tygodniu wzrasta. Dane, które przekazuje Ministerstwo Zdrowia mówią o blisko 40 tysiącach zarejestrowanych zakażeń od początku września. 1 października zanotowano 2004 przypadki zachorowań. Najwięcej zakażeń wykrywanych jest w województwach mazowieckim i lubelskim. Wśród nich obecne są już te powodowane nowym podwariantem XEC, który od kilku tygodni jest obecny w Europie. Jednak według Ministerstwa Zdrowia, na ten moment nie jest on dominującą w naszym kraju mutacją.
Podwariant Omicron XEC został już wykryty w drodze sekwencjonowania genomu wirusa SARS-CoV-2. Ogółem dla Polski zaraportowano 7 przypadków w wyniku przeprowadzonego sekwencjonowania próbek. Wszystkie próbki pobrano we wrześniu - przekazało Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia w wiadomości dla redakcji WP abcZdrowie.
Co ze szczepionkami? Kiedy można spodziewać się dostawy?
Zachorowań jest coraz więcej, dlatego nie może dziwić zainteresowanie szczepionkami. Tych jednak aktualnie nie ma. Resort zdrowia ogłosił przetarg, a preparaty mają do nas przybyć z zagranicy. W rozmowie z TVP Info ministra Izabela Leszczyna przypomniała, że Ministerstwo Zdrowia prowadzi rozmowy z Łotwą, by kupić od niej szczepionki. - Finalizujemy te rozmowy. Myślę, że na początku października szczepionki z Łotwy będą – powiedziała.
Na polski rynek trafią również szczepionki kupione przez resort zdrowia w ramach rozstrzygniętego już przetargu. - Pierwsza partia szczepionek przyjdzie 15 października, druga - 30 października - poinformowała Izabela Leszczyna.
Darmowe szczepienia będą dostępne w podstawowej opiece zdrowotnej i aptekach.
Leszczyna wyjaśniła także, że nowych szczepionek przeciwko COVID-19 nie ma jeszcze w Polsce, ponieważ rząd PiS odstąpił od unijnych, centralnych zakupów. - Gdybyśmy byli w tym centralnym projekcie, mielibyśmy już szczepionki. Z racji tego, że sami musieliśmy organizować przetarg, to jedyna firma, która miała dopuszczenie szczepionek, nie stanęła do przetargu - powiedziała.
ZOBACZ: UZDROWISKA NA PODKARPACIU