Informacje

Nowy szlak turystyczny na Podkarpaciu. Stworzony z myślą o osobach niewidomych

2024-09-24 13:57

Na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zaprezentowano nowy szlak turystyczny dla osób niewidomych i słabowidzących. Projekt „Ponad podziałami” ma na celu udostępnienie im obiektów i infrastruktury sanockiego skansenu, m.in. dzięki wyposażeniu w audiodeskrypcję.

Nowy szlak turystyczny na Podkarpaciu. Stworzony z myślą o osobach niewidomych

Projekt „Ponad podziałami” sprawi, że Rynek Galicyjski, mieszczący się na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, jako pierwszy obiekt kulturalny w Polsce zostanie udostępniony osobom z ograniczoną zdolnością widzenia. Nowa ścieżka została wyposażona w 18 znaczników ułatwiających obserwację otoczenia osobom niewidomym i niedowidzącym, a także w tablice tyflograficzne, które umożliwiają dotykowe odczytanie tekstu lub grafiki, przedstawiające plan rynku oraz miejsca przed skansenem. 

W ramach projektu zakupiono także przenośny pojazd, umożliwiający osobom niepełnosprawnym poruszających się na wózkach inwalidzkich, łatwiejszy dostęp do obiektów znajdujących się na Rynku Galicyjskim. Tym samym jest to kolejny szlak turystyczny sprzyjający dostępności, zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego – czytamy na stronie Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nowy szlak turystyczny dla osób z niepełnosprawnością wzroku. To nie pierwsza taka inicjatywa 

Podczas otwarcia odbyła się także szczegółowa prezentacja nowego szlaku. Dodatkowo ratownicy z GOPR Bieszczady, w ramach akcji „Bezpieczne Góry z GOPR”, zaprezentowali jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Na gości czekała również specjalna strefa gier wielkoformatowych skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Odbyła się też projekcja filmów „Zobaczyć Podkarpacia”. Uroczystość zwieńczyły koncerty: „Karpackie Inspiracje” zespołu Transkapela i Goście, a następnie występ zespołu Drewutnia. Co warto podkreślić, jego członkami są osoby z niepełnosprawnością wzroku.

W minionych latach województwo we współpracy z bieszczadzkim oddziałem GOPR-u przystosowało trzy szlaki turystyczne dla osób niewidomych i niedowidzących. To ścieżka „Zobaczyć Beskid Niski” o długości 4,5 km wyposażona w 18 urządzeń ułatwiających obserwację otoczenia, szlak „Zobaczyć Bieszczady” w Mucznem na terenie Nadleśnictwa Stuposiany, prowadzący na wieżę w Jeleniowatym, a także ścieżka „Zobaczyć Solinę”, udostępniona w Ustrzykach Dolnych na Paśmie Żukowa.

Oto najsłodsze muzeum w Polsce! Fabryka Czekolady już otwarta