Nowy rezerwat przyrody na Podkarpaciu
Nowy rezerwat przyrody na Podkarpaciu pojawi się już niedługo. Jak zaznacza Łukasz Lis z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, miniony rok został zamknięty wynikiem stu rezerwatów, a rok 2025 przyniesie kolejne. Na początek otwarty zostanie rezerwat Dziurkowiec na terenie gminy Cisna i Nadleśnictwa Cisna. - Prawdopodobnie nasze plany oscylują w granicach połowy marca - podkreśla rzecznik.
Powierzchnia rezerwatu to prawie 200 hektarów.
Projektowany rezerwat przyrody obejmuje malowniczą mozaikę płatów jaworzyny ziołoroślowej (Aceri-Fagetum) oraz połoninowych zioło-traworośli z klasy Betulo-Adenostyletea, rozciągającą się w paśmie przygranicznym - tajemniczo brzmi opis rezerwatu.
To jednak niejedyny rezerwat, jaki według planów ma pojawić się na Podkarpaciu w tym roku.
Kolejnym rezerwatem prawdopodobnie będą Sochy na terenie Stalowej Woli. Myślę, że w tym samym czasie zostanie podpisane też zarządzenie w sprawie ustanowienia rezerwatu przyrody Targowisko i Dolina Jodłówki. Jest jeszcze Przełom Strwiąża i myślę, że to też będzie kolejny rezerwat, jaki zostanie utworzony w tym roku - zaznacza Łukasz Lis.
Tutaj też powstaną rezerwaty przyrody na Podkarpaciu
Gdzie jeszcze musimy spodziewać się nowych rezerwatów przyrody na Podkarpaciu? Tak wygląda plan:
1. Dolina Jodłówki - Zaklików
- Obszar cenny przyrodniczo ze względu na występowanie dobrze wykształconych siedlisk wodozależnych w postaci borów bagiennych i wilgotnych z fragmentami wyżynnego boru jodłowego.
2. Krzeczkowski Mur - Krasiczyn
- Obszar o wyjątkowych cechach geologicznych i krajobrazowych, był przedmiotem zainteresowania naukowego. Dodatkowym walorem obiektu jest występowanie na stromych, zalesionych skarpach języcznika zwyczajnego - gatunku paproci objętej ochroną ścisłą.
3. Dolina Olchowatego (Zwięzło w Dolinie Olchowatego) - Komańcza
- Projektowany rezerwat przyrody obejmuje dolinę potoku Olchowatego, prawego dopływu Osławy, wypływającego spod szczytu Chryszczatej oraz rozległy teren osuwiska, które przyczyniło się do powstania jeziorek Duszatyńskich.
4. Przełom Strwiąża - Ustrzyki Dolne
- Projektowany rezerwat przyrody obejmuje przełomowy odcinek rzeki Strwiąż, należącej do zlewni Morza Czarnego, porośnięty drzewostanem o wysokim walorze krajobrazowym i przyrodniczym.
ZOBACZ: Tę wieś na Podkarpaciu założyli osadnicy Mazurscy. Początkowo składała się ona z sześciu przysiółków