Nowy podatek od ogrzewania. Chcesz mieć ciepło? Będziesz płacił

i

Autor: pixabay

Opłaty

Nowy podatek od ogrzewania. Chcesz mieć ciepło? Będziesz płacił

2023-03-30 13:25

Ogrzanie domu będzie jeszcze droższe. Niestety, właściciele budynków z ogrzewaniem na węgiel czy na gaz będą musieli zapłacić jeszcze więcej. Wszystko przez nowy podatek od ogrzewania. Kiedy wejdzie on w życie? O ile mogą wzrosnąć przez jego wprowadzenie rachunki? Oto, na co trzeba się przygotować.

Nowy podatek od ogrzewania

Kogo będzie dotyczył nowy podatek od ogrzewania? Będą go opłacać m.in. właściciele gospodarstw domowych ogrzewanych paliwami kopalnymi – węglem bądź gazem. Oznacza to, że od momentu wejścia w życie nowej opłaty, rachunki będą jeszcze wyższe. W takiej sytuacji bardziej korzystnym rozwiązaniem może okazać się wymiana typu pieca grzewczego. Na szczęście

nowy podatek ma wejść w życie dopiero w 2027 roku – na decyzję i podjęSkąd pomysł wprowadzenia nowej opłaty? Podatek od ogrzewania jest konsekwencją wprowadzenia nowego, rozszerzonego system handlu emisjami ETS 2 i opłat za emisję CO2. Zgodnie z założeniami ma on wejść w życie 1 stycznia 2027. Ma on objąć nie tylko przemysł i transport drogowy, ale też budynki, w tym także te mieszkalne. Zmiany będą odczuwalne dla każdego, kto ogrzewa swoje lokum piecami na paliwa kopalne. Podatek znacząco podniesie ceny energii pozyskiwanej w ten sposób.cie odpowiednich kroków.

System handlu emisjami ETS 2

Skąd pomysł wprowadzenia nowej opłaty? Podatek od ogrzewania jest konsekwencją wprowadzenia nowego, rozszerzonego system handlu emisjami ETS 2 i opłat za emisję CO2. Zgodnie z założeniami ma on wejść w życie 1 stycznia 2027. Ma on objąć nie tylko przemysł i transport drogowy, ale też budynki, w tym także te mieszkalne. Zmiany będą odczuwalne dla każdego, kto ogrzewa swoje lokum piecami na paliwa kopalne. Podatek znacząco podniesie ceny energii pozyskiwanej w ten sposób.

Dofinansowania na wymianę źródeł ciepła

Warto przypomnieć, że Unia Europejska wprowadzając nowe opłaty nie zostawi właścicieli budynków samym sobie. Będą mogli skorzystać z różnego rodzaju dofinansowania na wymianę źródeł ciepła. Środki finansowe pozyskać można m.in. w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Na cel termomodernizacji rezerwuje on ok. 3,5 mln euro.

Osoby decydujące się na wymianę pieca na węgiel albo gaz będą mogły skorzystać też ze środków krajowych. Dofinansowanie dostępne będzie m.in. kilkadziesiąt miliardów złotych w ramach programu Czyste Powietrze.

Dofinansowania i zapas czasowy dają szanse właścicielom na przygotowanie się do wejścia w życie wytycznych programu ETS 2.

Premier: Zamiast dużo o tym mówić - realnie obniżamy podatki!