Zasady pracy zdalnej uregulowane
Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, której nowelizacja zacznie obowiązywać za dwa tygodnie, z wyjątkiem zapisów o świadczeniu pracy na odległość. Przewidziano czas dla pracodawców na przygotowanie się do zmian. Mają na to dwa miesiące, przepisy wejdą w życie pod koniec marca.
Praca zdalna może być wykonywana całkowicie poza lokalizacją danej firmy, jak również częściowo. W każdym z tych wypadków, według nowelizacji Kodeksu pracy, możemy mówić o pracy zdalnej.
Co do zasady będzie to miejsce zamieszkania pracownika lub inne wybrane przez niego miejsce (miejsca), na które pracodawca wyraził zgodę. Ta część definicji ma kluczowe znaczenie dla odróżnienia pracy zdalnej od pracy wykonywanej w sposób tradycyjny. Oznacza to, iż pracownik, który całość lub część swoich obowiązków służbowych wykonuje poza zakładem pracy, nie będzie pracownikiem wykonującym pracę zdalną, jeśli jego miejsce świadczenia pracy zostało wskazane przez pracodawcę i uzgodnione z pracownikiem (w umowie o pracę) lub zostało wskazane doraźnie na mocy polecenia pracodawcy (np. polecenie pracownikowi podróży służbowej) – możemy przeczytać w uzasadnieniu nowelizacji.
Konieczne odpowiednie warunki
Pracownik wykonujący obowiązki zdalnie będzie musiał zapewnić, że posiada określone warunki lokalowe oraz techniczne, konieczne do wykonywania pracy zdalnej. Jeśli pracodawca będzie miał wątpliwości co do tych kwestii, pojawi się perspektywa kontroli pracownika. Nie będzie możliwości odmowy pracy zdalnej kobietom w ciąży, rodzicom dzieci do 4 lat, rodzicom dzieci niepełnosprawnych, z chorobą nieuleczalną, opiekunom członków rodziny oraz osobom z niepełnosprawnością. Osoby, które zdecydują się na pracę w biurze, będą miały możliwość do okazjonalnej pracy zdalnej przez 24 dni w ciągu roku. Będzie to dotyczyło m.in. sytuacji losowych. Co istotne, pracodawca sam będzie mógł skierować pracownika na pracę zdalną, na przykład w przypadku pandemii.
Możliwość pracy zdalnej będzie uwarunkowana posiadaniem odpowiedniego sprzętu. Jego zapewnienie to obowiązek pracodawcy, mowa m.in. o służbowym komputerze oraz telefonie. Istnieje także możliwość pracy na własnym sprzęcie, w takim przypadku pracownikowi będzie przysługiwał zwrot kosztów. Otrzyma on także dopłatę do rachunków za energię elektryczną oraz internet niezbędny do wykonywania obowiązków. Dopłaty będą obowiązywać na zasadzie ekwiwalentu lub ryczałtu i nie dotknie ich opodatkowanie.