Kontrola trzeźwości

i

Autor: Podkarpacka Policja Nowe limity alkoholu w Unii Europejskiej. Kogo będą dotyczyć?

Informacje

Nowe limity alkoholu w Unii Europejskiej. Ci kierowcy będą musieli szczególnie uważać

2024-02-02 16:04

Te zmiany mogą zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Dotkną szczególnie młodych kierowców. Przygotowywana jest dyrektywa, która sprawi, że przepisy dotyczące dopuszczalnych limitów alkoholu znacząco się zaostrzą.

Spis treści

  1. Unia chce zaostrzyć limity alkoholu. Kogo dotkną zmiany?
  2. Okres próbny dla młodych kierowców

Unia chce zaostrzyć limity alkoholu. Kogo dotkną zmiany?

W społeczeństwie panuje opinia, że młodzi kierowcy stwarzają największe niebezpieczeństwo na drodze. I nie jest to jedynie niesprawiedliwy stereotyp. Tę opinię potwierdzają policyjne dane. Jak wynika z raportu o bezpieczeństwie w ruchu drogowym przedstawionym przez polską policję, najmłodsi kierowcy w wieku od 18 do 24 lat spowodowali w 2022 roku ponad 3 tysiące wypadków. W publicznej dyskusji często można usłyszeć opinię, że młodzi kierowcy powinni być objęci licznymi ograniczeniami. Zaostrzone przepisy mogą zacząć obowiązywać już niedługo.

Unia Europejska przygotowuje projekt nowej dyrektywy, który ma być gotowy jeszcze w tym roku. Aktualnie w krajach europejskich nie ma jednego limitu dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi. W Polsce to 0,2 promila, w Portugalii 0,5 promila, w Wielkiej Brytanii 0,8 promila, a na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech 0,0. W niektórych krajach wartości nie są jednakowe dla wszystkich kierowców. Ostrzejsze restrykcje dotyczą tam młodych kierowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem. I takie przepisy miałyby zacząć obowiązywać w całej Unii Europejskiej.

Okres próbny dla młodych kierowców

Plany są takie, że młodych kierowców dotyczyłby mocno restrykcyjny limit, a właściwie całkowity zakaz. Oznacza, to, że podobnie jak na przykład na Węgrzech, gdzie wszyscy kierowcy mają całkowity zakaz jazdy nawet po minimalnej dawce alkoholu, młodzi kierowcy w całej Europie również byliby karani za każdą ilość alkoholu w organizmie. To na razie jedynie propozycje, ale jeżeli weszłyby w życie, dotyczyłyby kierowców przez dwa lata po otrzymaniu uprawnień. Następnie byliby już traktowani jak pozostali zmotoryzowani w ich kraju.

Jak możemy przeczytać, krótszy okres próbny mógłby dotyczyć osób, które posiadają już inne kategorie prawa jazdy, a więc nie są pozbawieni doświadczenia na drodze. W takim wypadku okres wynosiłby pół roku.

 ZOBACZ: JAKIE AUTA POLICJANCI KONTROLUJĄ NAJCZĘŚCIEJ?

Stracił prawo jazdy w 18 sekund. Za ten numer dostał 29 punktów karnych