Nadano nowe imię w Polsce. Podbije serca przyszłych rodziców?

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Ciekawostki

Nowe imię w Polsce. Podbije serca przyszłych rodziców?

2023-12-30 11:30

W wyborze imienia dla swojego dziecka rodzice potrafią być oryginalni. Niekiedy nawet za bardzo, dlatego ich propozycje często spotykają się z negatywną decyzją ze strony pracowników Urzędu Stanu Cywilnego. Inaczej było w przypadku rodziców, którzy zgłosili się do USC w Lubomierzu z całkiem nowym w Polsce imieniem, a ich propozycja została zaakceptowana.

Wybór imienia dla dziecka w Polsce

Wybór imienia dla swojego dziecka bywa naprawdę ciężkim zadaniem. Wiedzą o tym rodzice, którzy chcą aby ich pociecha nosiła oryginalne imię. Trzeba wiedzieć, że nie każda propozycja zostanie zaakceptowana przez pracownika Urzędu Stanu Cywilnego. Imiona, które pochodzą od wyrazów pospolitych, w tym nazw geograficznych, lub są w powszechnej opinii uważane za zdrobniałe, śmieszne, przywodzące negatywne skojarzenia zostaną odrzucone. Co więcej, rodzice odejdą z kwitkiem nawet wtedy, jeżeli urzędnik dojdzie do wniosku, że ich propozycja zawiera błąd ortograficzny albo ma archaiczną pisownię.

ZOBACZ: Zakazane imiona w Polsce. Urzędnik odmówi rodzicom [LISTA]

Nowe imię w Polsce. Przyszli rodzice pokochają imię Rodmir? 

Tego problemu nie mieli rodzice, którzy przyszli zarejestrować dziecko do Urzędu Stanu Cywilnego w Lubomierzu. Choć zaproponowali dla swojego synka oryginalne imię, to zostało ono zaakceptowane przez urzędnika, co oznacza, że mamy w Polsce nowe imię. Dokładnie chodzi o imię Rodmir.

Kierownik USC w przypadku, gdy nie jest przekonany, co do słuszności wyboru rodziców, może zwrócić się do Rady Języka Polskiego, która podpowie i dokona ogólnej oceny spornego tematu. Tak też było w przypadku Rodmira.

W odpowiedzi na prośbę o opinię na temat imienia Rodmir Rada Języka Polskiego informuje, że proponowana forma, mimo że nie jest notowana jako rzeczywiste imię w bazach ani rejestrach imion, jest w pełni akceptowalna w funkcji imienia męskiego - brzmi opinia RJP.

Rada Języka Polskiego podkreśliła, że "pod względem formy nawiązuje on do najstarszej warstwy polskiego imiennictwa, czyli dwuczłonowych imion tzw. życzeniowych, z wykorzystaniem jednego z najbardziej produktywnych w tej grupie rdzeni "-mir" ‘pokój’" - czytamy. Przyszłe imię z pewnością pokochają rodzice, którym podobają się tradycyjne i staropolskie imiona. 

Plac zabaw: Kłopoty z gardłem u malucha - znamy sposoby na ból i chrypkę