Nowa wieś na Podkarpaciu od 2025 roku
Województwo podkarpackie wzbogaci się o nową wieś już 1 stycznia 2025 roku. Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba informuje, że „dotychczasowa część wsi Alfredówka – Buda Stalowska stanie się odrębną miejscowością”. W listopadzie do urzędu wpłynęła pozytywna opinia Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych przy MSWiA.
Choć formalny status prawny Budy Stalowskiej był od lat znany, jej mieszkańcy czuli się odrębną od Alfredówki wspólnotą. Tak właśnie interpretowano urzędowo tę miejscowość od lat 50-tych, gdy nadano jej numery porządkowe, bez ciągłości z Alfredówką, do której Buda Stalowska jako część wsi należała – tłumaczą urzędnicy.
ZOBACZ: Te miasta wyludniają się najszybciej na Podkarpaciu
Miała być ulica, będzie oddzielna miejscowość
Władze Miasta i Gminy Nowa Dęba wskazują, że od wielu lat mieszkańcy nowej wsi nie traktowali swojego siedliska jako części innej miejscowości. Wskazuje na to własna kaplica, a także sklep, które niegdyś świadczyły o „odrębności typowo wiejskiej”. Co więcej, urząd wskazuje, że pierwsze próby uporządkowania kwestii numeracji porządkowej na prośbę MSWiA polegały na nadaniu Budzie Stalowskiej nazwy jako ulicy w Alfredówce.
Ostatecznie po wielu negatywnych głosach i uwagach mieszkańców samorząd zdecydował się na wystąpienie z formalną procedurą wydzielenia Budy Stalowskiej z Alfredówki. Sprawa nie była prosta, gdyż obie miejscowości musiały przyjąć zgodnie granice nowej wsi. Rzec by można, że rzutem na taśmę mieszkańcy Budy Stalowskiej przystali na propozycje Alfredówki określenia jej granic. W tym momencie rozpoczęły się urzędowe poczynania zmierzające do pozytywnego zakończenia prac na powstaniem nowej wsi – relacjonują urzędnicy.
Po wielu perturbacjach udało się przekonać o konieczności powstania nowej, oddzielonej od Alfredówki wsi. Jednak to nie koniec prac. Jak wskazuje urząd jest jeszcze sporo do zrobienia. Chodzi między innymi o przeprowadzenie wyborów sołtysa i rady sołeckiej.
Ta czynność nie zamyka dalszych działań, do których będzie należało utworzenie obrębu geodezyjnego Buda Stalowska wraz z nadaniem numerów ewidencyjnych i porządkowych nieruchomościom. W związku z tym, że Buda Stalowska stanowi jednostkę pomocniczą gminy jako osiedle, trzeba będzie też nadać nowy statut dla innej już jednostki pomocniczej – sołectwa. A z tego będzie wynikała konieczność przeprowadzenia wyborów sołtysa i rady sołeckiej. Ale to będzie się działo w ciągu 2025 r – podkreślają urzędnicy.
Źródło: nowadeba.pl