Tarnów Ratusz

i

Autor: Aktron, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Informacje

Nowa stolica Podkarpacia? Jest taka propozycja

2023-12-30 11:40

Już wkrótce Podkarpacie może mieć nową stolicę. Tak, to możliwe. Ciekawą propozycję przedstawił dr Łukasz Zaborowski, autor raportu „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju”, opublikowanego przez Instytut Sobieskiego. Ekspert zaproponował cztery warianty nowego podziału terytorialnego Polski. Jedna z koncepcji zakłada, że nową stolicą Podkarpacia zostanie Tarnów. Co wówczas stanie się z Rzeszowem?

Podkarpacie będzie miało nową stolicę?

Czy Podkarpacie może mieć nową stolicę? W rozprawie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dra Łukasza Zaborowskiego, opublikowanej przez Instytut Sobieskiego możemy przeczytać, że aktualny podział terytorialny Polski oparty jest na największych miastach i poniekąd wyklucza mniejsze układy regionalne. Jak zauważa Zaborowski, konieczne jest „przywrócenie jedności średnich regionów, zwłaszcza miejskich obszarów funkcjonalnych”.

Doktor Zaborowski proponuje cztery reformy związane z administracyjnym podziałem Polski. W jednym z nich stolicą województwa przemysko-tarnowskiego (podkarpackiego) zostaje Tarnów. Nie oznacza to jednak, że Rzeszów przestanie pełnić funkcję stolicy Podkarpacia. Jak zaznacza autor pomysłu, nowa jednostka nie będzie mieć jednej stolicy.

Potencjalny obszar ciążenia Tarnowa jest mocniej ograniczony od zachodu, ze względu na sąsiedztwo metropolitalnego Krakowa oraz bliskość historycznej granicy na Wiśle. Natomiast na wschodzie – rozleglejsze okręgi Dębicy i Mielca leżą już w województwie podkarpackim. Przeniesienie Tarnowa do podkarpackiego zwiększa równowagę układu, pomniejszając województwo małopolskie, obecnie 4. co do wielkości w kraju. Wraz z Tarnowem do podkarpackiego przechodzą Brzesko i Gorlice. W przypadku Gorlic jest to powrót do stanu sprzed roku 1975, w zgodzie też z obecną przynależnością do diecezji rzeszowskiej. Zniesiona zostaje granica rozcinająca „naftowe” pasmo osadnicze w Dołach Jasielsko-Sanockich. Jakkolwiek układ ten jest oddzielony orograficznie od Kotliny Sądeckiej, odcięcie Gorlic od Nowego Sącza jest wadą proponowanego rozwiązania – możemy przeczytać w raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dra Łukasza Zaborowskiego.

Jak czytamy w raporcie dra Łukasza Zaborowskiego, Wariant I „minimalny” jest powściągliwą korektą obecnie obowiązującego podziału. Ta propozycja nie zakłada powstania żadnych nowych jednostek. Można w niej zaobserwować natomiast ograniczenie rozległości największych województw na rzecz mniejszych.

Wariant I

i

Autor: Zrzut ekranu, Łukasz Zaborowski, Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju, Instytut Sobieskiego
Wariant I

i

Autor: Zrzut ekranu, Łukasz Zaborowski, Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju, Instytut Sobieskiego

ZOBACZ: TE REFGIONY NA PODKARPACIU STRACIŁY NAJWIĘCEJ MIESZKAŃCÓW W PIERWSZYM PÓŁROCZU 2023 ROKU

Zima na Podkarpacie przyszła już w listopadzie