Niezwykła historia Kamienia Leskiego. Miał go nieść sam diabeł
Jadąc z Leska w kierunku Ustrzyk Dolnych znajdziecie wyjątkowy pomnik przyrody nieożywionej. W miejscowości Glinne mieści się Kamień Leski, który przez wiele lat zachwycał turystów i wciąż to robi. Każdy odwiedzający Bieszczady, musi zobaczyć to miejsce. Słynny kamień pojawiał się wielokrotnie w literaturze. Zainspirowany jego wyjątkowością Aleksander Fredro napisał specjalny wiersz „Kamień nad Liskiem”. Nie był on natomiast jedynym artystą, który poruszył jego temat. Zwrócili na niego uwagę także Stanisław Staszic, Wincenty Pol i Oskar Kolberg.
Kamień Leski to ważny element miejscowej kultury. Możemy dotrzeć do wielu legend z nim związanych. Najbardziej popularna i znana związana jest z szesnastowiecznym kościołem w Lesku. Według niej kamień jest wynikiem nieudanej próby zniszczenia chrześcijaństwa przez samego diabła. Diabeł niósł kamień przez Bieszczady, a w tym czasie zapiał kur i czart opuścił głaz do pobliskiego lasu. I stoi on tam do dzisiaj. Inna nawiązuje do postaci pochylonej kobiety, którą według wielu osób przypomina Kamień Leski. Kolejna z opowieści mówi, że kamień miał być fragmentem zamku, który został zniszczony przez diabły podczas burzy. W jeszcze innej wersji, kamień wyrzucił wściekły olbrzym, który przegrał walkę z mieszkańcami pobliskiej wsi. Te podania nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat, sprawiając, że wyobraźnia odwiedzających od razu ożywa.
To miejsce odwiedza mnóstwo turystów. Kamień Leski wciąż przyciąga uwagę
Dziś Kamień Leski jest popularnym miejscem turystycznym, przyciągającym zarówno amatorów pieszych wycieczek, jak i wspinaczy. Ze względu na swoją wysokość i strukturę, stał się naturalnym celem dla osób uprawiających wspinaczkę skałkową. Chociaż wspinaczka na Kamieniu Leskim nie jest ekstremalnie trudna, to nadal wymaga odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Obszar wokół kamienia jest także doskonałym miejscem na spacery i wycieczki rowerowe. Otaczają go liczne ścieżki, które prowadzą przez malownicze zakątki Bieszczadów, co czyni to miejsce idealnym dla osób poszukujących kontaktu z naturą.
Kamień Leski zbudowany jest z twardego i odpornego na wietrzenie z piaskowca krośnieńskiego. Skała główna wznosi się około 20 metrów ponad kulminację wzgórza. Jego dziwny kształt jest zarówno efektem erozji, jak też działalności człowieka. Na szczycie znajduje się postawiony w 1978 roku żelazny krzyż.
ZOBACZ: TEN GŁAZ NIÓSŁ SAM DIABEŁ. POZNAJ HISTORIĘ KAMIENIA LESKIEGO