gorzów alkomat pościg

i

Autor: materiały lubuska policja zdjęcie ilustracyjne

Wydarzenia

Niechlubny ranking. Co czwarty pijany lub jadący za szybko kierowca to cudzoziemiec! Polacy największą grupą

2024-10-19 18:19

W Danii więcej niż co czwarty nietrzeźwy lub przekraczający prędkość kierowca jest obcokrajowcem, Polacy stanowią największą grupę narodowościową, której stawiane są tego rodzaju zarzuty - wynika ze statystyk duńskiej policji. Politycy w Kopenhadze chcą zaostrzyć przepisy.

Niechlubny duński ranking! Pijani kierowcy to najczęściej Polacy!

Według danych zacytowanych przez telewizję TV2 od 31 marca 2021 roku, czyli po wejściu w życie przepisów pozwalających m.in. na konfiskatę samochodu, policjanci postawili 3965 zarzutów dotyczących stworzenia poważnego zagrożenia w ruchu drogowym. Obcokrajowcy odpowiadają za 1115 takich przypadków, w tym jazdę po pijanemu, a ponad połowa z nich to mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej.

Z podziału narodowości wynika, że w ciągu ponad trzech lat najwięcej spraw dotyczyło Polaków - 249, następnie Litwinów - 138, Rumunów - 136, obywateli Ukrainy - 70, Łotwy - 49, Syrii - 42, Turcji - 40 oraz Szwecji - 36. Inne państwa są reprezentowane w dużo mniejszym zakresie.

Według polityków rządzącej Danią socjaldemokracji oraz prawicowej opozycji konieczne jest dalsze zaostrzenie przepisów karnych. "Być może będzie trzeba wyposażyć policję w więcej narzędzi.(...) Przypuszczam, że mamy problem z cudzoziemcami, którzy przyjeżdżają do Danii, pracują i jeżdżą ciężarówkami" - podkreślił parlamentarzysta Duńskiej Partii Socjaldemokratycznej Bjoern Brandenborg.

Duński Sąd Najwyższy orzekł, że na mocy obowiązujących przepisów nie jest możliwe zajęcie ciężarówki.

Przedstawicielka przeciwnej imigrantom opozycyjnej Duńskiej Partii Ludowej Mette Thiesen zaproponowała, aby w przypadku skazania obcokrajowca za niebezpieczną jazdę możliwa była jego deportacja, a spowodowanie śmierci przez nietrzeźwego kierowcę było traktowane jak zabójstwo.

W Danii 31 marca 2021 roku weszło w życie nowe surowe prawo pozwalające na zarekwirowanie pojazdu kierowcy, który znacznie przekroczy prędkość w terenie zabudowanym, nawet jeśli samochód jest wypożyczony. Przepis miał zniechęcić kierowców uprawiających w miastach wyścigi.

Wprowadzono także surowsze przepisy - za przekroczenie prędkości powyżej 200 km na godzinę grozi kara więzienia, a nie grzywna. Poważne przekroczenie prędkości skutkuje bezwarunkowym cofnięciem prawa jazdy na trzy lata.

W Danii samochód jest konfiskowany, niezależnie od tego do kogo należy, także za jazdę pod wpływem alkoholu, jeśli kierowca zostanie przyłapany na takiej jeździe po raz trzeci. O fakcie prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu informowany jest pracodawca.

Inny sposób walki z nietrzeźwymi kierowcami to obowiązek odbycia 10-godzinnego kursu, na którym prezentowane są skutki jazdy pod wpływem alkoholu. Za takie lekcje trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Według komentarza TV2 zaostrzenie przepisów nie spowodowało znacznego spadku liczby wykroczeń i łamania prawa w ruchu drogowym.

Czerteż - wieś na Podkarpaciu, która kryje wiele tajemnic

Zobacz naszą galerię!

Prawda czy fałsz? Zmierz się z quizem na temat faktów o Podkarpaciu
Pytanie 1 z 12
Podkarpacie ma ponad 3 miliony mieszkańców .
Dwóch pijanych kolegów pobiło mężczyznę i ukradło mu samochód