Spis treści
Widzisz młode sarenki? Zostaw je
W przypadku saren, młode osobniki rodzą się na przełomie maja i czerwca. To właśnie początkiem wakacji możemy napotkać na swojej drodze młode sarenki, które na pierwszy rzut oka wydają nam się porzucone przez matkę. Jest to jednak nietrafiona teza. To całkiem normalna i naturalna sprawa, że młode osobniki sarny pozostają w większości czasu same. Nie świadczy to o tym, że dorosłe sarny są złymi opiekunkami - a wręcz przeciwnie - są specjalistkami w tej dziecinie.
Opieka nad maluchami
Zaraz po urodzeniu sarnia mama "porzuca" swoje młode. To dlatego, że w swoich pierwszych tygodniach są pozbawione zapachu. Dzięki temu drapieżniki, a nawet psy myśliwskie nie mogą ich wyczuć. W sytuacji gdy jest przy nich matka - zwiększa się ryzyko ataku drapieżników, gdyż ta pozostawia za sobą zapach. Sarniej mamy nie widać koło maluchów. Możemy być jednak pewni, że jest w pobliżu. Odwiedza je jedynie dwa razy dziennie, w porze karmienia. Podobnie postępują również zające, które odwiedzają swoje małe najchętniej pod osłoną porannej szarówki i wieczornego zmierzchu.
Widzisz małe zwierzę? Nie działaj pochopnie!
Jeśli więc zauważymy w pobliżu samotną, młodą sarenkę nie starajmy się jej pomóc - jeśli jednemu z malców coś grozi, to z pewnością jego matka mu pomoże bo jest w pobliżu i czuwa. Zabrane ze swojego naturalnego środowiska zwierzę jest bardzo trudno wychować. Więc podejmując decyzję o zabraniu zwierzęcia z jego środowiska, bądźmy pewni że jest ono albo ranne, albo chore. W innym przypadku zostawmy je w spokoju. Pamiętaj - najpierw pomyśl, później działaj
ZOBACZ: Najpopularniejsze szlaki turystyczne w Bieszczadach. Musisz je odwiedzić