Ciekawostki

Nazwa tej wsi na Podkarpaciu kojarzy się z dobrze znanym zwierzakiem. Ma ona jednak nieco inne znaczenie

2025-01-10 16:45

Królik Polski to urokliwa wieś na Podkarpaciu, pełna historycznych pamiątek i tragicznych opowieści z przeszłości. Od średniowiecznych korzeni, przez burzliwe wydarzenia w czasie wojen, aż po współczesny spokój – ta miejscowość kryje w sobie wiele fascynujących historii, które warto poznać.

Nazwa tej wsi na Podkarpaciu kojarzy się z dobrze znanym zwierzakiem. Chodzi jednak o coś innego 

Królik Polski to niewielka wieś położona w malowniczym województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, na terenie gminy Rymanów. Miejscowość leży przy drodze wojewódzkiej 887, co sprawia, że łatwo tu dotrzeć, a jednocześnie można cieszyć się spokojem i pięknem natury. Historia tej miejscowości sięga przełomu XIV wieku. Niegdyś należała do ziemi sanockiej w województwie ruskim. W tamtym czasie Królik Polski był częścią tzw. klucza jaśliskiego, czyli zespołu wsi zarządzanych przez biskupów przemyskich.

Wieś, lokowana w 1389 roku przez księcia Władysława Opolczyka, początkowo nosiła nazwę Johane. W późniejszych dokumentach pojawiały się różne wersje: Crolicow (1426), Krolika (1599), Krolik (1635), a nawet Królikowa. Dopiero w XVII wieku wieś przybrała swoje obecne brzmienie. Nazwa ta może pochodzić od staropolskiego słowa "królik" – oznaczającego namiestnika królewskiego – lub od niemieckiego nazwiska Kroll.

Królik Polski – historia i uroki małej wsi na Podkarpaciu

W 1386 roku wieś, razem z Jaśliskami, Zyndranową, Jasionką i Lubatową, została przekazana Zyndramowi z Maszkowic przez króla Władysława Jagiełłę. To właśnie on założył osadę Johanne, która dała początek dzisiejszemu Królikowi Polskiemu. W kolejnych wiekach miejscowość przeżywała burzliwe wydarzenia. W XV wieku działał tu dwór biskupi, który padł ofiarą napaści. Wieś była też niszczona przez najazdy tatarskie, a w czasie potopu szwedzkiego została spustoszona przez wojska Jerzego II Rakoczego oraz karpackich opryszków.

Królik Polski może pochwalić się zabytkowym kościołem parafialnym pw. Narodzenia NMP i św. Wacława, zbudowanym w 1754 roku z fundacji biskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego. Świątynia, choć uszkodzona w czasie II wojny światowej, przetrwała i została odrestaurowana. W jej wnętrzu można podziwiać barokowy ołtarz z 1771 roku, na którym widnieje obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany w 1636 roku. Wśród innych zabytków wsi warto wymienić kilka kapliczek – najstarsza pochodzi z 1794 roku, z czasów powstania kościuszkowskiego. Nieopodal kościoła znajdują się także pozostałości XVII-wiecznych fortyfikacji oraz pomnik ku czci mieszkańców wsi zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

Historia wsi zapisała się krwawymi wydarzeniami, szczególnie w czasie II wojny światowej. W 1939 roku Wehrmacht rozstrzelał tu czterech mężczyzn, a w 1942 Niemcy przeprowadzili pacyfikację, podczas której zginęło wielu mieszkańców. W lesie w pobliżu wsi znajduje się zbiorowa mogiła, gdzie pochowano około 100 osób. 

Według spisu z 2011 roku, w Króliku Polskim mieszka 774 osoby. To miejsce, które łączy bogatą historię z urokiem wiejskiego życia. Spacerując po okolicy, można przenieść się myślami do dawnych czasów, jednocześnie ciesząc się spokojem współczesności.

ZOBACZ: 

Iga Świątek zaczyna walkę w Australian Open
Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor: