Wydarzenia

Największy skansen w Polsce ma nowy sektor. Będzie przyciągał tłumy odwiedzających z dziećmi

2024-09-15 16:54

O tym, jak wyglądało życie pasterzy z dwóch grup etnicznych, które zamieszkiwały południowo-wschodnią Polskę, Bojków i Łemków można zobaczyć w skansenie w Sanoku (woj. podkarpackie). W tzw. sektorze pasterskim odtworzono trzy XIX-wieczne zagrody - jedną kolibę oraz dwie stajanki.

Nowy sektor w skansenie w Sanoku

Jak powiedziała kustosz z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku Alicja Typrowicz, starania o powstanie sektora pasterskiego były podejmowane do początku powstania skansenu.

„Założyciele skansenu, który powstał w 1958 r., zdawali sobie sprawę, że pokazanie tylko sektora bojkowskiego i łemkowskiego to jest za mało, aby przedstawić pełny kulturowy obraz Podkarpacia”

– dodała.

 Zdaniem Typrowicz, sektor pasterski pokazuje, jak wyglądało codzienne życie obu tych grup etnograficznych. Przypomniała, że Bojkowie i Łemkowie zamieszkiwali tereny górzyste, Bieszczady i Beskid Niski, to wymuszało specyficzną gospodarkę. Ważną cechą tej gospodarki było pasterstwo.

„Dlatego powstanie tego sektora było brane pod uwagę od początku powstania skansenu. Miał on uzupełniać i ilustrować życie codzienne i gospodarkę Bojków i Łemków”

– powiedziała kustosz.

Sektor pasterki znajduje się na ok. 1,5 ha polanie. Zostały tam odtworzone trzy XIX-wieczne zagrody pasterskie, czyli koliba i dwie stajanki.

Jak wyjaśniła Typrowicz, koliba to pierwowzór bacówki.

„To obiekt o dość prostej konstrukcji, gdzie mógł się schronić i przespać pasterz. Tam też odbywała się pierwotna obróbka mleka i wytwarzano ser. W środku jest palenisko ze stojakiem, na którym był kocioł i podgrzewano mleko”

– mówiła.

Natomiast stajanka to budynek, w których pasterze i owce mogli się schronić przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Jak dodała kustosz, w sektorze znajduje się również zabytkowa, kamienna kapliczka z postacią św. Mikołaja, który był popularny wśród Bojków i Łemków.

Władze muzeum w planach mają także otworzenie kolejnego sektora – leśnego.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Zgromadzono w nim niemal 200 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Każdego roku skansen odwiedza ok. 140 tys. osób. 

Nowy sektor pasterski w skansenie w Sanoku

Zobacz naszą galerię!

Znasz podkarpacką gwarę? Jest wciąż żywa!

Pytanie 1 z 15
Co oznacza słowo: Przycyndolić
Wiosnę czuć już w Skansenie