Dane

Najstarsze powiaty Podkarpacia. Tutaj mediana wieku jest największa

2025-01-10 16:44

Środkowa wieku w województwie podkarpackim wyniosła 42,3 lat, a w Polsce jest o 42,8 lat. Na Podkarpaciu mediana wieku kobiet była znacznie wyższa niż mężczyzn. Połowa mężczyzn z województwa podkarpackiego osiągnęła wiek 40,8 lat, podczas gdy kobiet 43,8 lat. W których powiatach na Podkarpaciu żyją najstarsi mieszkańcy?

Mediana wieku na Podkarpaciu

Mediana wieku na Podkarpaciu jest niższa niż w całej Polsce i wynosi 42,3 lata, gdy ogólnopolska mediana wyniosła 42,8 lat. W przeciwieństwie do średniej wieku, mediana nie jest wrażliwa na wartości skrajne (np. bardzo młode dzieci lub wyjątkowo długowieczne osoby), dzięki czemu lepiej oddaje „typowy” wiek w województwie podkarpackim. W demografii mediana wieku wskazuje, czy populacja jest stosunkowo młoda, czy starsza. W przypadku naszego regionu to wiek 42,3 lat.

Co wysoka mediana wieku oznacza dla mieszkańców? Starzejące się społeczeństwo niesie za sobą wiele wyzwań. To między innymi zwiększone obciążenie systemu emerytalnego, co w skrócie oznacza, że mniej osób finansuje system emerytalny, a to prowadzi do jego niewydolności. To także brak tzw. siły roboczej, który w niedługim czasie może spowodować konieczność zwiększania wieku emerytalnego.

Najstarsze powiaty Podkarpacia

W 11 powiatach województwa podkarpackiego wiek środkowy mieszkańców kształtował się poniżej mediany dla województwa, czyli 42,3 lata. Za to najmłodsi mieszkańcy Podkarpacia zamieszkują powiat rzeszowski z medianą wieku – 40,1 lat. Jakie powiaty są najstarsze? Gdzie mediana wieku jest najwyższa na Podkarpaciu?

Beata Kozidrak przerwała milczenie