Spis treści
- Głodowe emerytury. Jest ich coraz więcej
- Najniższa emerytura w Polsce - problem dotyczy głównie kobiet
Głodowe emerytury. Jest ich coraz więcej
Obecnie obowiązująca najniższa emerytura wynosi 1588,44 zł brutto. O sprawie pisze dziennik "Fakt". To bardzo niska kwota, za którą z pewnością ciężko jest się utrzymać, a jak się okazuje, są osoby, które dostają jeszcze mniej. Z ostatnich danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że wzrósł odsetek osób otrzymujących tak zwane groszowe świadczenia. Ich liczba w ciągu roku wzrosła o osiem procent. Jak informuje „Fakt”, to w głównej mierze seniorzy, w 80 procentach kobiety, którzy nie wypracowali stażu ubezpieczeniowego, który uprawnia do uzyskania najniższej emerytury.
Staż ubezpieczeniowy wynosi obecnie 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn. Co może szokować, najniższa emerytura, jaką aktualnie wypłaca ZUS, wynosi jeden grosz. Taką kwotę co miesiąc dostaje kobieta, która odprowadziła składkę za jeden dzień pracy na umowie-zlecenie.
Polecany artykuł:
Najniższa emerytura w Polsce - problem dotyczy głównie kobiet
- Wyraźny wzrost w latach 2017—2019 liczby emerytur przyznanych w wysokości niższej niż najniższa, to prawdopodobnie efekt obniżenia ustawowego wieku emerytalnego – możemy przeczytać w raporcie ZUS.
W gronie osób, które w grudniu 2022 roku pobierały emeryturę niższą niż najniższa obowiązująca wedle ustawy, 14,6 procent otrzymywało świadczenie w wysokości 600 złotych lub mniej. 19,9 procent z nich dostawało emeryturę w wysokości pomiędzy 600,01 a 800,00 złotych, a 65,4 procent powyżej 800 złotych. Jak wynika z przedstawionych danych, największy problem z bardzo niskimi wartościami emerytur mają kobiety.
ZOBACZ: KTÓRE RZESZOWSKIE SZKOŁY MAJĄ 100% ZDAWALNOŚĆ MATURY?[RANKING]