Najdziwniejsze grzyby rosnące w Polsce
Prawdziwki, opieńki, kurki, rydze czy kanie to grzyby wyjątkowo popularne. Może je uznać za standard w polskich lasach. Bez problemu rozpozna je każdy grzybiarz. Są jednak gatunki, z którymi nawet ten najbardziej wprawiony może mieć problem. Dlaczego? Bardzo często są one rzadkie, niejadalne albo trujące. Do tego wyglądają po prostu... dziwnie. A jednak da się na nie trafić w polskich lasach.
Tym razem postanowiliśmy zebrać dla was listę najdziwniejszych polskich grzybów. Część z nich to rodzime, ale bardzo rzadkie gatunki, a część to przybysze z zamorskich krajów, którzy od jakiegoś czasu kolonizują Europę.
Co ciekawe, jedne z najdziwniejszych grzybów w Polsce bywają też jadalne. Pomimo tego, że niektóre z nich wyglądają jak z bajki, albo horroru, mogą one być nie tylko wspaniałą ozdobą lasu, ale i smakowitą przekąską.
Jesienny wysyp grzybów w polskich lasach
Aktualnie w polskich lasach powoli rozpoczyna się jesienny wysyp grzybów. O swoich zdobyczach donoszą sami grzybiarze, za pośrednictwem interaktywnej mapy grzybowej na stronie grzyby.pl. Ta zaczyna nabierać kolorów, co oznacza, że w lasach Polski zaczynają pojawiać się masowo kolejne gatunki grzybów. Jakie gatunki można obecnie znaleźć w lasach? Aktualnie znaleźć w nich można:
- borowiki,
- prawdziwki,
- koźlarze,
- podgrzybki,
- kurki,
- maślaki,
- gąski,
- kanie,
- opieńki.
"W większej części kraju mamy w ostatnich 2-3 dniach typowy obraz zaczynającego się jesiennego wysypu grzybów. W sumie to zgodnie z porą roku, w pierwszych dniach astronomicznej jesieni.Zwiastunem wysypu są wysyp maślaków i pierwsze młode podgrzybki oraz prawdziwki. W tym roku zbiega się on z masowym wysypem czubajki kani.
Rozkład wysypu jest dość nierównomierny. Obszary zapóźnione doszlusują na dniach a te najbardziej suche dopiero w październiku. Szykuje się tego roku obfity sezon"
- pisze Marek Snowarski, prowadzący stronę grzyby.pl.
Najdziwniejsze grzyby w Polsce
Zobacz naszą galerię!
Polecany artykuł: