Kierowcy

i

Autor: pexels.com Nadchodzą zmiany dla kierowców. Będą obowiązkowe badania psychologiczne?

Informacje

Nadchodzą zmiany dla kierowców. Będą obowiązkowe badania psychologiczne?

2024-04-23 14:48

Kierowcy muszą przygotować się na spore zmiany. Polski rząd szykuje rozporządzenie, które dotknie wszystkich kierowców, niezależnie od wieku. Planowane są droższe i obowiązkowe badania psychologiczne, ale to nie wszystko na co musimy się przygotować. Cel? Zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Ważne zmiany dla kierowców. Nie ominą nikogo

Te informacje z pewnością zainteresują kierowców. I to wszystkich. Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Infrastruktury przygotowują pakiet przepisów, który jest zgodny z wytycznymi Parlamentu Europejskiego. Przypomnijmy, że ta instytucja pracuje nad znaczącą reformą przepisów, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach Europy i zmniejszenie liczby wypadków. Zmiany, na które musimy się przygotować są dosyć istotne. Co czeka kierowców zgodnie z projektem rozporządzenia? 

  • zmianie ulegną procedury, a także koszt badań psychologicznych
  • badania psychologiczne będą obowiązkowe dla wszystkich kierowców
  • seniorzy, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, będą traktowani jak wszyscy inny kierowcy
  • wprowadzony zostanie okres próbny dla młodych kierowców. Przez ten czas czeka ich sporo obostrzeń
  • kierowcy stracą prawo jazdy po przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h
  • prawo jazdy będzie ważne 15 lat 

Szeroko omawiany w przeszłości pomysł wprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich dla seniorów upadł. Parlament Europejski da w tej kwestii wolną rękę poszczególnym państwom i to krajowe władze będą mogły decydować, czy wprowadzić obowiązkowe badania. Na chwilę obecną wygląda na to, że polskie władze nie zdecydują się na zmiany w tej kwestii. 

Zmiany mogą za to odczuć młodzi i niedoświadczeni kierowcy. Według planów, zostaliby oni objęci szczególną kontrolą, tak zwanym okresem próbnym. Przez dwa lata od momentu uzyskania prawa jazdy, nie mogliby oni jeździć sami, pomiędzy 22.00 a 6.00. Podróżowanie w tych godzinach byłoby dla nich dozwolone wyłącznie w towarzystwie doświadczonego kierowcy. Mandaty ze wykroczenia, m.in za przekroczenie prędkości byłyby dla młodych znacznie bardziej dotkliwe. 

To co może zainteresować większość kierowców, to zaostrzenie kar za przekraczanie prędkości. Utrata prawa jazdy miałaby nastąpić nie po przekroczeniu prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym, tak jak to wygląda obecnie, a już powyżej 30 km/h. Co ważne, kierowca, który straci uprawnienia, nie będzie mógł z nich korzystać w żadnym kraju Unii Europejskiej. Taka informacja trafi bowiem do Europejskiej Sieci Praw Jazdy, co pozwoli zweryfikować zmotoryzowanych w całej Europie. 

Ważna zmiana dotyczy także ważności uprawnień do kierowania. Jeżeli zmiany w przepisach zaczną obowiązywać, bezterminowe prawa jazdy przejdą do historii. Ważność wynosiłaby 15 lat, po tym czasie konieczne będzie przejście badań psychologicznych i lekarskich. Co ważne, ten okres dotyczyłby kategorii A i B. W przypadku pozostałych, czas ważności może być nawet krótszy. 

ZOBACZ: KIEROWCA WYPADŁ Z DROGI I "PRZELECIAŁ" PRZEZ OGRODZENIE

Kierowcy z A4 jeszcze nie widzieli takiej ciężarówki. 52 tony