Cmentarz przy ul. Lipowej jest najstarszy w Lublinie. Jest tu wiele niesamowitych posągów!

i

Autor: MG

Wydarzenia

Na Starym Cmentarzu w Rzeszowie ruszyła kwesta. Środki trafią na ratowanie zabytkowych nagrobków

2023-10-31 8:50

Na Starym Cmentarzu w Rzeszowie rozpoczyna się coroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych pomników nagrobnych. Zebrane w tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie nagrobka rodziny Opolskich.

Kwesta 2023 na Starym Cmentarzu w Rzeszowie

To będzie 21. kwesta, którą organizuje Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem. Potrwa dwa dni - 31 października i 1 listopada. We wtorek odbędzie się na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej, a w środę również na dwóch największych nekropoliach w Rzeszowie: Wilkowyja i Pobitno. 40 wolontariuszy będzie czekać z puszkami od godz. 10. do zmierzchu.

Renowacja nagrobku rodziny Opolskich

Jak powiedziała Wiktoria Helwin, wiceprezes Stowarzyszenia, dzięki zebranym datkom w przyszłym roku ma być odnowiony nagrobek rodziny Opolskich, która od pierwszej połowy XVIII wieku była już w spisie mieszkańców Rzeszowa.

– To była rodzina rzeźników, którzy przekazywali swoje umiejętności rzemieślnicze z pokolenia na pokolenie, ale byli też zaangażowani w działalność społeczną. Tak jak inni rzemieślnicy dzielili się z mieszkańcami zarobionymi pieniędzmi – powiedziała Wiktoria Helwin.

Nagrobek rodziny Opolskich znajduje się przy głównej alei. Wymaga dużo pracy i pilnej renowacji.

– Jest mocno zdewastowany. Jeśli będzie sroga zima, obawiam się, że może nie przetrwać - dodała wiceprezes Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem.

Zniszczony jest fundament nagrobka, są duże ubytki w cokole, brakuje krzyża wieńczącego pomnik i wielu elementów architektonicznych, trzeba też zrekonstruować ogrodzenie.

Prace zostały wycenione na ok. 30 tys. zł. Na koncie Stowarzyszenia jest połowa tej kwoty. To pieniądze z ubiegłorocznej kwesty.

– Liczymy, że w tym roku uda nam się zebrać brakującą część funduszy – powiedziała Wiktoria Helwin.

Prezydent Tadeusz Ferenc spocznie w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wilkowyja

Cmentarz na Targowej - najstarsza rzeszowska nekropolia

Na rzeszowskim Starym Cmentarzu zachowało się 625 nagrobków. Najstarsze pochodzą z końca XVIII w. Cmentarz był czynny w latach 1792-1909, przez 117 lat służył mieszkańcom Rzeszowa i okolicznych gmin przynależnych do parafii rzeszowskiej. Był trzykrotnie poszerzany. Przed 1879 rokiem sięgał do brzegów Wisłoka.

Na powierzchni 3,65 ha pochowano 40 tys. osób. Oficjalnie cmentarz został zamknięty dla pochówków w 1909 roku, ale w czasie II wojny światowej powstały jeszcze dwie zbiorowe mogiły.

Spoczywa tam wiele znanych i zasłużonych dla miasta osób: burmistrzowie, urzędnicy, rzemieślnicy, kupcy, lekarze, organizatorzy rzeszowskiej straży ogniowej i m.in. powstańcy z 1831 i 1863 roku.

Część nagrobnych pomników to okazałe dzieła XIX-wiecznych mistrzów sztuki kamieniarskiej: braci Schimserów ze Lwowa (znanych z rzeźb na Cmentarzu Łyczakowskim), Mularskiego i Hochstima, Markowskiego, czy Fischera.

Najstarsza rzeszowska nekropolia została wpisana do rejestru zabytków w 1968 roku.

– To jest nasze dziedzictwo: historyczne i narodowe, a przede wszystkim leżą tu nasi przodkowie, którzy budowali Rzeszów w XVIII i XIX wieku – podsumowała Wiktoria Helwin.

Grób Andrzeja Iwana w przededniu dnia Wszystkich Świętych