- Na terenie pasieki w centrum miasta powstawać będą filmy edukacyjne skierowane nie tylko do pszczelarzy, ale także dla wszystkich tych, którym pszczoły są bliskie. Ich rola jest przeogromna dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę - mówi Maciej Szela, koordynator programu #TAKdlaPszczół.
Pasieka powstała w legendarnym punkcie Rzeszowa, w najbardziej widokowej części dachu Galerii Rzeszów. Pszczoły chętnie korzystają z czystej wody dostępnej w zamontowanej na stałym poidle. A rośliny miododajne zostały dobrane w taki sposób, by owady mogły cieszyć się nimi w sezonie. Są to przede wszystkim rozchodniki, ale też kwiaty o bardziej ogrodowym charakterze - rudbekia, mikołajek czy jeżówka.
Ule natomiast usytuowane są na drewnianej konstrukcji. Dzięki niej pszczoły mogą swobodnie startować i lądować.
- Pszczoły od wieków wybierają najchętniej miejsca położone wysoko. Tam czują się najbezpieczniej. Wszystko po to, aby obrona gniazda podejmowana była tylko w ostateczności. Naturalnie pszczoły wybierają wysokość od 3 do ponad 20 m nad ziemią - mówi Rafał Szela, pszczelarz.
W ramach projektu #TAKdlaPszczół w Rzeszowie powstaje bank pszczeli. Już w przyszłym roku będzie on udzielał pomocy pszczelarzom w sytuacjach kryzysowych takich jak wytrucia czy zniszczenia pasiek.