Spis treści
- Zwolnienia lekarskie na Podkarpaciu
- Na co najczęściej L4 brali mieszkańcy Podkarpacia?
- Ile dni można być na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku
- Ile płaci się na zwolnieniu lekarskim?
Zwolnienia lekarskie na Podkarpaciu
Podsumowania pierwszych miesięcy 2023 roku trwają w najlepsze. O swoje zestawienie pokusił się także ZUS. Urzędnicy przyjrzeli się kwestii zwolnień lekarskich, które w pierwszym kwartale roku wzięli mieszkańcy Podkarpacia. Ile w sumie spędzili dni na L4? Ile w sumie zwolnień zostało wystawionych? I przede wszystkim – na jakie schorzenia najczęściej? Zestawienie informacji na ten temat przekazał Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
Jak się okazuje w pierwszym kwartale 2023 roku mieszkańcy Podkarpacia łącznie na L4 spędzili 3,4 mln dni. W podsumowanym okresie wystawiono ponad 313 tys. zwolnień lekarskich. Dla porównania w analogicznym okresem zeszłego roku liczby w obydwu przypadkach były niższe. Początek 2023 roku przyniósł wzrost w wystawianych zwolnieniach, jak i łącznej liczbie dni przebywania na nich.
Na co najczęściej L4 brali mieszkańcy Podkarpacia?
Jak przekazał Dyląg, „najwięcej zwolnień lekarskich zostało wystawionych z tytułu ostrego zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenia gardła, zatok, migdałków, bólu układu kostno-szkieletowego, splotów nerwowych, chorób wywołanych stresem. Znaczna liczba zwolnień to także zwolnienia w okresie ciąży”.
Równocześnie rzecznik ZUS przypomina, że „każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi się liczyć z możliwością kontroli przeprowadzanej przez ZUS czy pracodawcę”.
- W 1 kwartale br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w woj. podkarpackim przeprowadził kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich 406 osób. W konsekwencji, wobec 65 osób cofnięto zasiłki na łączną kwotę 78,8 tys. zł. Ponadto przeprowadzone zostały kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Na ich skutek 573 osoby zostały uznane za zdolne do pracy i wobec nich cofnięto świadczenia na łączną kwotę ponad 78 tys. złotych – przekazał rzecznik.
Polecany artykuł:
Ile dni można być na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku
W kontekście L4 warto przypomnieć, ile dni można przebywać na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku. Zgodnie z polskimi przepisami pracownik ma prawo od maksymalnie sześciu miesięcy, czyli 182 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym. Przez 33 dni otrzymuje wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez pracodawcę. Po tym przechodzi na zasiłek chorobowym wypłacany przez.
W przypadku gdy powodem wystawienia L4 była ciąża, zwolnienie lekarskie trwać może maksymalnie 270 dni. Jeśli obejmuje ono czas po zakończeniu wypowiedzenia obowiązek wypłaty wynagrodzenia chorobowego przejmuje ZUS.
Ile płaci się na zwolnieniu lekarskim?
Kwota, którą pracownik będzie otrzymywał na zwolnieniu, może różnić się od wysokości standardowej wypłaty. Kluczowe są przyczyny nieobecności w pracy. Najczęściej pracownik będzie otrzymywał 80% stałego wynagrodzenia. Stawka ta przysługuje w przypadku choroby lub zwolnienia lekarskiego na chore dziecko. 100-procentowe wynagrodzenie otrzymują osoby w ciąży i te, które uległy wypadkowi podczas pracy. Przebywający w szpitalu mogą liczyć na 70% wypłaty, za to 60% otrzymywać będą kobiety po zakończeniu urlopu macierzyńskiego w jego pełnym wymiarze.