Rzeszów

i

Autor: pixabay.com Wybieramy osobowość Rzeszowa.

Wydarzenia

Mieszkańcy Rzeszowa mogą być dumni. Stolica podkarpacia najbardziej zielonym miastem wojewódzkim w Polsce!

2024-03-03 13:45

Na jednego mieszkańca Rzeszowa w 2022 roku przypadało 84,6 metra kwadratowego terenów zieleni, co plasuje stolicę woj. podkarpackiego na pierwszym miejscu w kraju – podał w piątek ratusz. Rzeszów jest również pierwszy pod względem udziału terenów zieleni w ogólnej powierzchni miasta.

Rzeszów najbardziej zielonym miastem wojewódzkim w Polsce

Jak poinformował w piątek Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa za komunikatem Urzędu Statystycznego w tym mieście, w 2022 roku w Rzeszowie parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej zajmowały powierzchnię 1,7 tys. hektarów, a lasy gminne - 9 hektarów.

"Parki spacerowo-wypoczynkowe liczyły ogółem 83,5 hektara, zieleńce 1,3 tys. hektarów, a tereny zieleni osiedlowej 259,9 hektara. Rzeszów pod względem powierzchni ogólnej zieleni w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyraźnie wyprzedza pozostałe miasta wojewódzkie" – zaznaczył Gernand.

Podał także, że na jednego mieszkańca Rzeszowa w 2022 roku przypadało 84,6 metra kwadratowego terenów zieleni.

"Rzeszów pod tym względem znalazł się na 1. miejscu wśród miast wojewódzkich i to z bardzo dużą przewagą. W drugim w kolejności Gorzowie Wielkopolskim na jednego mieszkańca przypadały 34 metry kwadratowe terenów zieleni" – zacytował autorów opracowania.

Gernand zaznaczył, że Rzeszów zajął również 1. miejsce wśród miast wojewódzkich pod względem udziału powierzchni terenów zieleni w ogólnej powierzchni miasta - 12,9 proc.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek przypomniał, że przed poprzednimi wyborami samorządowymi zapowiadał inwestycje w zieleń oraz ochronę tej już istniejącej w mieście.

"W trakcie tej kadencji te zapowiedzi zostały wprowadzone w życie. Każdego roku samo miasto sadzi ponad tysiąc drzew. Oczywiście drzew i innych roślin przybywa więcej, ponieważ w zazielenianiu miasta aktywnie uczestniczą także firmy i osoby prywatne" – zaznaczył prezydent.

Dodał, że znacznie została ograniczona wycinka drzew przy okazji inwestycji.

Przebudowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego zakończona

Zobacz naszą galerię poniżej!

Na Festiwal Roślin w Rzeszowie przyszły tłumy