QUIZ

Megatrudny quiz o grzybach. Sprawdź, czy znasz ich nazwy

2024-10-03 15:17

Tym razem będzie naprawdę trudno. W naszym nowym quizie będziecie musieli pokazać, że rzeczywiście znacie się na grzybach, a dokładnie na ich nazwach. Nie wystarczy, że rozpoznacie ich gatunki na zdjęciach. Kto z was podejmie się wyzwania? Myślicie, że zgarniecie komplet punktów?

Megatrudny quiz o nazwach grzybów

Grzybobranie jesienią to temat rzeka. Grzybiarze razem z jesiennym wysypem grzybów tłumnie ruszyli do lasów. Każdy pewny swojej wiedzy na temat grzybów. Postanowiliśmy ją po raz kolejny sprawdzić. Tym razem zamiast na samych grzybach, ich wyglądzie czy właściwościach skupiliśmy się na nazwach. A te bywają wyjątkowo skomplikowane, trudne, nieintuicyjne i zwodnicze. Mimo to wierzymy, że uda się wam odgadnąć poprawnie przynajmniej część z nich.

W naszym quizie umieściliśmy kilkanaście tajemniczo brzmiących nazw, które mogą odpowiadać gatunkom grzybów. Ale nie muszą... Owady, ślimaki, a nawet ptaki także czasami noszą podobne nazwy. Od razu uprzedzamy, że łatwo nie będzie. Nie trudno będzie za to o pomyłkę. 

Sprawdźcie, jak wam pójdzie w naszym quizie! Znajdziecie go poniżej. Dajcie znać w komentarzach, ile punktów zdobyliście!

Megatrudny quiz o nazwach grzybów

Pytanie 1 z 12
Kania czarna to...

Jadalne grzyby rzadko zbierane

Zobacz naszą galerię!

Jak mrozić grzyby?

Jesienny wysyp grzybów 2024

Jeśli wybieracie się na grzyby, warto sprawdzić, gdzie jest ich najwięcej. Pomoże w tym interaktywna mapa grzybów na stronie grzyby.pl. Prowadzący ją Marek Snowarski regularnie dostarcza informacji podsumowujących aktualną sytuację grzybową w Polsce.

"No i mamy kilka dni babiego lata (weekend się w nie raczej nie załapie). Kolejny tydzień to powrót do jesiennej normy: noce nad ranem chłodne, w dzień do kilkunastu stopni; będzie nieźle. W najbliższych 10 dniach nie obiecuje się istotnych opadów dla całej Polski. Ale to raczej nie przeszkodzi (może poza niewielkimi, skrajnie suchymi, obszarami Polski).W grzybach wysyp jesienny trwa i naturalnie przeistacza się - prawdziwki są już głównie większe, udział podgrzybków brunatnych w zbiorach zaczyna z wolna przeważać. Charakter koszyka wpływa też na ocieplenie kolorów mapki. Podgrzybki jako drobniejsze i pospolitsze grzyby przekładają się na większą liczbę zbieranych grzybów na osobogodzinę.

O sukcesie grzybobrania jak zwykle decyduje wybór terenu (tu nasz portal jest pomocny), ale i ruszenie głębiej w las, znalezienie mniej schodzonych terenów. Wzrost nowych owocników zwykle nadąża za zbieraczami. Sprzyja temu jeszcze dość wysoka temperatura w dzień i najbliższe dość ciepłe, jak na październik, noce"

- czytamy na stronie grzyby.pl.

Przypomnijmy, że znaleźć na niej można także interaktywną mapę grzybów, którą na bieżąco uaktualniają sami grzybiarze.