Matura z polskiego 2024. Lektura znana przed egzaminem?
Matura z języka polskiego 2024 rozpocznie się we wtorek 7 maja o godzinie 9.00. Wówczas tegoroczni maturzyści otworzą arkusze i wtedy będzie pewnie, jakie zadania znalazły się w arkuszu maturalnym z języka polskiego. Do tej pory wszelkie przecieki trzeba traktować jedynie, jako przewidywania odnośnie tego, co CKE umieści w zadaniach na maturze 2024.
Wielu maturzystów liczy na pomoc internetu dlatego przeszukują sieć w poszukiwaniu przecieków. Warto zdać sobie sprawę, że wiele z opublikowanych zdjęć rzekomych arkuszy maturalnych są po prostu fałszywe.
W internecie znaleźć można jednak informację o lekturze, która pojawi się w tym roku na maturze z języka polskiego. Chodzi o „Lalkę” Bolesława Prusa, która według wielu internautów pojawia się w arkuszu maturalnych co 3 lata. Ostatni raz była w 2021 roku, co oznaczałoby, że temat wypracowania może być głęboko osadzony w treści tego utworu.
ZOBACZ: Najlepsze memy przed maturą 2024. Każdy zna to uczucie
Matura z polskiego 2024. Temat rozprawki PRZEWIDYWANIA
Próbując przewidzieć temat rozprawki przed rozpoczęciem matury z języka polskiego warto znać tematy, które były na maturze w poprzednich latach. Wśród tematów z minionych lat możemy znaleźć:
- Człowiek – istota pełna sprzeczności
- Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?
- Czym dla człowieka może być tradycja?
- Kiedy relacja z drugim człowiek staje się źródłem szczęścia?
- Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?
Wśród przewidywań odnośnie tematu wypracowania można znaleźć wiele informacji o tym, że na maturze z polskiego w 2024 roku może znaleźć się motyw pracy i jaki ma ona wpływ na życie człowieka. Ten temat jest mocno osadzony nie tylko w przewidywanej „Lalce” Bolesława Prusa, ale w wielu innych utworach, które trzeba znać do matury i które polecane są do powtórki przez egzaminem maturalnym 2024 z języka polskiego.
Motyw pracy pojawia się bowiem już w mitologii (Mit o Syzyfie), a także takich klasykach maturalnych jak „Chłopi” Władysława Reymonta, gdzie praca była wyznacznikiem codzienności i czasu. „Lalce”, gdzie praca gwarantowała dobrobyt człowiekowi.