Matura 2025 online? Zdjęcia arkuszy w sieci
„Ale dzisiaj wcześnie się wyrobiłem co nie CKE?”, czy „w oczekiwaniu na policję” a nawet „powodzenia życzę zarówno wam jak i CKE w znalezieniu mnie” – to tylko kilka komentarzy, które pojawiły się przy zdjęciach arkuszy publikowanych na jednym z kont w serwisie X.com.
Na tym samym koncie od poniedziałku 5 maja, czyli od rozpoczęcia całego cyklu matur 2025, pojawiają się zdjęcia arkuszy egzaminacyjnych. Ten fakt wskazuje na złamanie przepisów obowiązujących w czasie egzaminów maturalnych, ponieważ autor wpisów otrzymuje zdjęcia od maturzystów, którzy wnieśli telefon na salę i udostępnili treść arkusza.
Sorry za jakość zdjęć od reportera – pisał autor wpisów.
CKE podkreśla, że maturzysta może przekazać informację o treści zadań egzaminacyjnych po wyjściu z sali egzaminacyjnej po zakończeniu egzaminu, jednak wykonywanie zdjęć arkusza podczas egzaminu na sali stanowi złamanie przepisów prawa określonych w ustawie o systemie oświaty.
Co na to CKE? Czy zawiadomiono służby?
Centralna Komisja Egzaminacyjna podkreśla, że każdą taką sytuację analizuje. W odpowiedzi na nasze pytania CKE przekazała także, „złoży stosowne zawiadomienie w tej sprawie do właściwych służb”.
W piątek 9 maja dopytaliśmy, czy CKE złożyła już zawiadomienie do spraw i poprosiliśmy o komentarz w sprawie. Na odpowiedź czekamy.
ZOBACZ: Matura z j. angielskiego 2025 – poziom rozszerzony. ARKUSZE ZADAŃ
Matura 2025 – kiedy unieważnienie egzaminu?
Do unieważnienia matury nie dochodzi wyłącznie przez publikację zdjęć arkusza egzaminacyjnego w sieci. Unieważnienie egzaminu maturalnego to skutek każdej próby oszustwa, czy przez skrajne publikowanie zdjęć w sieci, czy przez zwykłe ściąganie.
Unieważnienie matury oznacza przerwanie egzaminu i ponowne przystąpienie do niego w innych terminie. Niezależnie od momentu unieważnienia matury, żadne zdobyte punkty nie będą brane pod uwagę.
Maturzyści muszą wiedzieć, że każda próba oszustwa podczas matury 2025 jest niezgodna z prawem. Ustawa z 1991 roku o systemie oświaty dopuszcza trzy sytuacje, w których przewodniczący komisji egzaminacyjnej może podjąć decyzję o unieważnieniu matury. Są to:
- niesamodzielne rozwiązywanie zadań przez maturzystę
- wniesienie lub korzystanie przez piszącego lub odpowiadającego egzamin z przyborów pomocniczych, urządzenia telekomunikacyjnego albo niedozwolonych materiałów
- zakłócanie prawidłowego przebiegu egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w sposób utrudniający pracę pozostałym piszącym.
Polecany artykuł: