Spis treści
- Matura 2023. Egzamin z języka polskiego
- Matura 2023. Nastroje uczniów
- Matura 2023. Jakich tematów się spodziewano?
- Tematy z języka polskiego matura 2022
Matura 2023. Egzamin z języka polskiego
Punktualnie o godzinie 9.00 uczniowie z Rzeszowa przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. To pierwszy dzień matur, które potrwają do 23 maja. Jutro maturzystów czeka egzamin z języka obcego, a w poniedziałek z matematyki.
Matura 2023. Nastroje uczniów
Z jakimi nastrojami do pierwszego dnia egzaminu dojrzałości przystąpili absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie? Co ma być to będzie, nie stresuje się za bardzo. Zbyt długo się nie przygotowywałam, najwyżej zdam za rok – mówi jedna z maturzystek. Nie stresuje się prawie wcale, całe życie się przygotowywałem, więc nie mam powodów do nerwów – podkreśla inny maturzysta. Niektórzy uczyli się bardzo długo, a inni postawili na powtórzenie materiału na ostatnią chwilę. Uczyłam się jeszcze dzisiaj rano, więc do samego końca – zaznacza jedna z absolwentek.
Polecany artykuł:
Matura 2023. Jakich tematów się spodziewano?
W tym roku maturzystów czeka nowa formuła egzaminu maturalnego, zarówno w części pisemnej, jak i ustnej. Jakie były przewidywania odnośnie do tematów na maturze z języka polskiego? Jak co roku, od kilku tygodni trwają przypuszczenia co do tematów, które mogą pojawić się na egzaminie. W typach dominują takie lektury jak „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Ziemia obiecana” Władysława Stanisława Reymonta, „Zemsta” Aleksandra Fredro, „Dziady” Adama Mickiewicza czy „Dżuma” Alberta Camus. Podobne przewidywania mieli maturzyści, którzy tuż przed wejściem do sali podzielili się swoimi przewidywaniami. Zapewne będzie „Lalka". Może „Dziady”, a ostatnio słyszałam też o „Dżumie” i motywie miasta, wsi i tęsknoty – twierdzili maturzyści.
Tematy z języka polskiego matura 2022
Z jakimi tematami zmagali się maturzyści podczas ubiegłorocznej matury? Tematy maturalne z języka polskiego w części pisemnej dotyczyły dwóch lektur:
- „Pan Tadeusz” – Adam Mickiewicz (Czym dla człowieka może być tradycja?)
- „Noce i dnie” – Maria Dąbrowska (Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?)
Na maturze znalazły się ponadto zadania dotyczące funkcji języka, np. pytanie, jaka funkcja tekstu dominuje w ostatnim zdaniu artykułu. Pojawiły się również pytania o konkretny utwór literacki z zakresu obowiązkowych. Maturzyści musieli także napisać streszczenie tekstu Krzysztofa Wieczorka „Serce czy rozum?”.
ZOBACZ: MATURA 2023. MAMY ZDJĘCIA MATURZYSTÓW Z CAŁEJ POLSKI.