Czym jest L4 z "2", czyli zwolnienie "wychodzące"
O czym mówi "2" na zwolnieniu lekarskim? Najczęściej druczek taki wystawiony będzie przez lekarza z zakresu zdrowi psychicznego. Numerek oznacza więcej swobód, które przysługiwać będą choremu w trakcie przebywania na L4. W przeciwieństwie do zwolnień wystawianych z powodu rekonwalescencji czy infekcji, pacjent, który je otrzymuje nie musi przebywać w domu. Wprost przeciwnie!
L4 od psychiatry może otrzymać każda osoba, która ze względu na swój stan psychiczny nie może albo nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków w pracy. Podstawą do tego, by lekarz tej specjalizacji wystawił zwolnienie są m.in. choroby, takie jak: depresja, schizofrenia czy nerwica, ale nie tylko. Osoba może potrzebować tego typu pomocy także w reakcji na ostry stres albo trudne sytuacje życiowe. Podobnie jak w przypadku innych problemów ze zdrowiem fizycznym, L4 z "2" od psychiatry może zostać wystawione na maksymalnie pół roku (182 dni).
Co wolno na L4 "wychodzącym" od psychiatry?
Osoby w kryzysie psychicznym wymagają zdecydowanie innego podejścia do leczenia, niż pacjenci leczący np. grypę. O ile drudzy powinni pozostawać w domu, o tyle pierwsi - jeśli są na siłach - powinni być aktywizowani, wychodzić do ludzi, spotykać się z rodziną, wychodzić na spacery. Właśnie do tego uprawnia "2" na L4. Potocznie nazywane jest ono zwolnieniem "wychodzącym".
Co więcej, w jego przypadku przepisy dopuszczają też opcję czasowej zmiany miejsca pobytu osoby pozostającej na zwolnieniu. Oznacza to, że podczas zwolnienia "wychodzącego" można wybrać się podróż. Jedyny warunek, jaki należy spełnić, to każdorazowe zgłoszenie wyjazdu zarówno pracodawcy, jak i do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Tak Polacy oszukują na L4. Sadzenie ziemniaków, czy pomaganie szwagrowi
Zobacz naszą galerię poniżej!
Polecany artykuł: