Nakaz zasłaniania ust i twarzy
Obowiązek załaniania nosa i twarzy obowiązuje od 16 kwietnia do odwołania. Musimy zatem nosić maseczki lub przysłaniać twarz na przykład apaszkami, czy szalikami w sklepach, w komunikacji zbiorowej, w samochodach, jeśli podróżujemy z osobami, z którymi nie mieszkamy, w czasie spacerów, w czasie przejażdżek rowerowych, w zakładach pracy, jeśli mamy styczność z klientami, na klatkach schodowych, widach. Są jedak takie grupy osób, które są z tego obowiązku zwolnione, a także miejsca, w których maseczek zakładać nie trzeba.
Kto nie musi nosić maseczek ochronnych?
Maseczki nie muszą zakładać:
- dzieci do 4 lat,
- osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
- osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
- osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
- osoby poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
- pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!
- kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
- duchowni sprawujący obrzędy religijne,
- rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie,
- żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.
Gdzie nie musimy zakładać maseczek?
- w lasach (z wyjątkiem parkingów),
- w samochodach, jeśli podróżujemy z domownikami
- w pracy, jeśli nie stykamy się z osobami z zewnątrz
Kto może zażądać od nas zdjęcia maseczki?
Może się zdarzyć, że policjanci, strażnicy graniczni, pracownicy banków, czy kasjerzy mogą zażądać od nas zdjęcia maseczki po to, żeby ustalić naszą tożsamość. Wtedy nie możemy im odmówić.
Kto może nosić przyłbicę?
Pracownicy sklepów, czy punktów usługowych, mogą zasłaniać twarz przyłbicą, ale tylko wtedy, jeśli wszystkie kasy/okienka do obsługi itp. są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.
Zobacz też: Wielkie gwiazdy, wielkie hity, wyjątkowa energia - zapraszamy na koncerty z ESKĄ!
Koronawirus na Podkarpaciu
Dodajmy, że w momencie pisania tego artukułu (23 kwietnia) na Podkarpaciu odnotowano 276 przypadków zakażenia koronawirusem.