schrony Podkarpacie

i

Autor: screen ze strony strazpozarna.maps.arcgis.com schrony Podkarpacie

Bezpieczeństwo

Mapa schronów na terenie Podkarpacia. Aplikacja podpowie, gdzie ich szukać!

2024-03-29 14:41

Gdzie w sytuacji kryzysowej szukać schronienia? W razie potrzeby można w prosty sposób sprawdzić, gdzie jest bezpiecznie miejsce, w którym można się schronić - na interaktywnej mapie schronów. Zobaczcie, jakie miejsca aplikacja pokazuje na Podkarpaciu.

Nie tylko schrony na mapie

Aplikacja „Schrony” pokazuje nie tylko schrony, ale przede wszystkim jest bazą miejsc doraźnego schronienia "czyli niekoniecznie obiektów pod kątem zabezpieczenia militarnego, ale bardziej pod kątem realizowania naszych zadań związanych z ochroną ludności - z tym, co ludzie mają zrobić, gdy jest nagły silny wiatr i odpadają jakieś fragmenty" - wyjaśnił bryg. Michał Kłosiński, zastępca dyrektora Biura Bezpieczeństwa Informacji Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Zależało nam, aby ludzie wiedzieli, gdzie najbliżej mają schronienie. Są to przede wszystkim obiekty administracji publicznej, różnego rodzaju parkingi, garaże, ogólnie dostępne miejsca, w których można przeczekać nawałnice - wyliczył.

Mapa schronów na Podkarpaciu

Aby sprawdzić, gdzie można schować się przed niebezpieczeństwem trzeba uruchomić aplikację. Tę można otworzyć także w przeglądarce:

»Mapa schronów«

ZOBACZ: Najbardziej pokręcona trasa w Polsce. Wiedziałeś, że jest w Bieszczadach?

Mapa schronów na Podkarpaciu. Jak działa aplikacja?

Brygadier wytłumaczył jak działa aplikacja.

Wystarczy uruchomić w przeglądarce internetowej witrynę schrony.straz.gov.pl, na której od razu możemy kliknąć, aby zlokalizowała naszą pozycję. Po wyrażeniu zgody aplikacja automatycznie nam wskaże punkt, w którym się znajdujemy i pokaże obiekty w promieniu do 300 metrów. Oczywiście promień możemy sami zwiększyć do dwóch kilometrów. Następnie ekran dzieli się na dwie części. W górnej znajduje się mapa, a w dolnej informacje na temat najbliższego obiektu. Dane są posortowane według odległości od nas. Na samym początku będziemy mieć obiekt najbliższej nas. W danych obiektu wypisana jest m.in. jego pojemność, ile ma metrów kwadratowych, co to jest za rodzaj obiektu i czy jest przeznaczony dla zakładów pracy czy dla mieszkańców – podkreślił.

Mapa schronów – Podkarpacie. Kolory zielony, niebieski i czerwony

Przekazał też, że obiekty na mapie zostały oznaczone kolorami: czerwonym, niebieskim i zielonym.

Wszystko zależy od sytuacji, w której jesteśmy. Skupiliśmy się głównie na zielonych obiektach, czyli miejscach doraźnego schronienia, ponieważ w większości przypadków w sytuacji braku konfliktu one będą najczęściej wykorzystywane po to, żeby się schronić m.in. przed silnym wiatrem, deszczem czy gradem. Nie są to obiekty stricte zabezpieczenia militarnego – podał.

Natomiast obiekty oznaczone kolorem niebieskim i czerwonym spełniają kategorie zabezpieczenia militarnego. - Można się w nich schronić podczas tego rodzaju zagrożeń - wyjaśnił.

Kategorie obiektów na mapie:

  • MDS - Definicja tych obiektów została określona przez PSP jako „miejsca doraźnego schronienia (MDS)”, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami.
  • (U) ukrycie - jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.
  • (S) schron - jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron - możemy przeczytać w legendzie mapy.
Pierwsza zmiana dzwoni na straż miejską