Majówka 2022. Mandat za złe wieszanie flagi! Nawet KILKA TYSIĘCY złotych!

i

Autor: Pixabay

Majówka 2023

Mandat za wieszanie flagi na 11 listopada? To nie żart, trzeba uważać

2024-11-06 11:52

Jeżeli podczas Święto Niepodległości 11 listopada planujesz wywiesić flagę, to musisz wiedzieć, że protokół flagowy przewiduje kary za niepoprawne eksponowanie symboli narodowych. Mandat, jaki za to grozi może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach osoba, która dopuściła się znieważenia symbolu, może trafić nawet za kratki! Jak poprawnie wieszać flagę?

Wywieszasz flagę na Święto Niepodległości 2024?

Święto Niepodległości 11 listopada to idealna okazja do odpoczynku, ale także do świętowania. W wielu miejscach w czasie długiego listopadowego weekendu będą wisiały polskie flagi. Wielu Polaków na ten czas decyduje się wywiesić flagę na balkonie, oknie, czy specjalnie zamontowanych haczykach w elewacji budynku. Niewiele jednak wie, że za złe eksponowanie flagi może grozić mandat i to spory! W skrajnych przypadkach może nawet dojść do aresztowania! Protokół flagowy jasno określa jak postępować z symbolem narodowym, a także co grozi za jego znieważenie. A jak się okazuje, o to wcale nie tak trudno! Jeżeli decydujesz się na wywieszenie flagi 11 listopada, to musisz wiedzieć za co grozi ci nawet kilkutysięczny mandat! Szczegóły opisujemy w dalszej części artykułu.

ZOBACZ: Memy o czasach PRL-u

11 listopada 2024. Mandat za wieszanie flagi!

Polacy w ciągu roku wywieszają flagę na 2 maja i 11 listopada. Czy możemy tak robić? - Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. […] W czasie świąt narodowych gospodarze domów wywieszają flagi państwowe RP nad wejściem do budynku lub obok wejścia, na wysokości górnej framugi drzwi wejściowych – czytamy w protokole flagowym.

Święto Niepodległości za pasem więc warto wiedzieć jak postępować z tym symbolem narodowym. Oto najważniejsze zasady w protokół flagowym:

  • Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione
  • Flaga może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać dłużej muszą być odpowiednio oświetlona
  • Nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
  • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
  • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  • Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
Ale metamorfoza! Agnieszce Dygant odrósł nos?! Nowe zdjęcia nie kłamią

11 listopada 2024. Nawet kilka tysięcy złotych mandatu za flagę

Jeżeli więc decydujemy się na wywieszenie flagi, to musimy zadbać o ty, by spełnić wymienione zasady. Jeżeli tak się nie stanie, albo zdecydujemy się wyrazić swoje niezadowolenie z jakiegoś powodu, pisząc na fladze to musimy liczyć się z karą.

- Zgodnie z art. 49 Kodeksu wykroczeń osoba, która narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze aresztu od 5 do 30 dni albo grzywny od 20 do 5000 zł

Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor: