Wywieszasz flagę na Święto Niepodległości 2024?
Święto Niepodległości 11 listopada to idealna okazja do odpoczynku, ale także do świętowania. W wielu miejscach w czasie długiego listopadowego weekendu będą wisiały polskie flagi. Wielu Polaków na ten czas decyduje się wywiesić flagę na balkonie, oknie, czy specjalnie zamontowanych haczykach w elewacji budynku. Niewiele jednak wie, że za złe eksponowanie flagi może grozić mandat i to spory! W skrajnych przypadkach może nawet dojść do aresztowania! Protokół flagowy jasno określa jak postępować z symbolem narodowym, a także co grozi za jego znieważenie. A jak się okazuje, o to wcale nie tak trudno! Jeżeli decydujesz się na wywieszenie flagi 11 listopada, to musisz wiedzieć za co grozi ci nawet kilkutysięczny mandat! Szczegóły opisujemy w dalszej części artykułu.
ZOBACZ: Memy o czasach PRL-u
11 listopada 2024. Mandat za wieszanie flagi!
Polacy w ciągu roku wywieszają flagę na 2 maja i 11 listopada. Czy możemy tak robić? - Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. […] W czasie świąt narodowych gospodarze domów wywieszają flagi państwowe RP nad wejściem do budynku lub obok wejścia, na wysokości górnej framugi drzwi wejściowych – czytamy w protokole flagowym.
Święto Niepodległości za pasem więc warto wiedzieć jak postępować z tym symbolem narodowym. Oto najważniejsze zasady w protokół flagowym:
- Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione
- Flaga może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać dłużej muszą być odpowiednio oświetlona
- Nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
- W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
- Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
- Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
11 listopada 2024. Nawet kilka tysięcy złotych mandatu za flagę
Jeżeli więc decydujemy się na wywieszenie flagi, to musimy zadbać o ty, by spełnić wymienione zasady. Jeżeli tak się nie stanie, albo zdecydujemy się wyrazić swoje niezadowolenie z jakiegoś powodu, pisząc na fladze to musimy liczyć się z karą.
- Zgodnie z art. 49 Kodeksu wykroczeń osoba, która narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze aresztu od 5 do 30 dni albo grzywny od 20 do 5000 zł