Prędkościomierz

i

Autor: pixabay.com Licznik w aucie nas okłamuje. Ile naprawdę wskazuje?

Ciekawostki

Licznik w aucie może nas okłamywać. Z jaką prędkością naprawdę jedziemy?

2024-03-08 12:30

Kierowcy, zwłaszcza ci, którzy dostali mandat za przekroczenie prędkości, z pewnością zauważyli, że wskazania licznika w samochodach trochę nas okłamują. Zazwyczaj jest to różnica kilku kilometrów na godzinę. Z czego to wynika?

Czy warto ufać prędkościomierzom w samochodzie? Mogą nas okłamywać

Wśród fanów motoryzacji, ale także w grupie zwykłych kierowców, którzy na co dzień niezbyt gorliwie interesują się szczegółami technicznymi samochodów, od dłuższego czasu trwa dyskusja o tym, czy wskazanie licznika w naszych autach, mówiące o prędkości z jaką się poruszamy, jest prawdziwe. Otóż nie do końca. Zazwyczaj jest ono o kilka kilometrów wyższe, niż realna prędkość. Czym jest to spowodowane?

Przede wszystkim ma to związek z kwestiami bezpieczeństwa. Jeżeli kierowca myśli, że jedzie 50 km/h, a tak naprawdę jest to 45 km/h, w razie awaryjnej sytuacji ma większe szanse na opanowanie samochodu, a co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko wypadku. Zawyżone wskazanie prędkościomierza mają także związek z homologacją. Producenci samochodów muszą dostosować się do określonych ściśle norm, które mówią jasno, że prędkościomierze mają zawyżać wskazania o kilka procent. Ma to m.in. związek z ochroną przed mandatami za przekroczenie prędkości, gdyż zarówno fotoradary, jak też ręczne „suszarki” policjantów posiadają pewien margines błędu i mogą wskazywać nieco wyższą prędkość.

Prędkość na liczniku może różnić się od tej realnej także z powodu opon, a konkretnie ich zużycia. Jeżeli bieżnik opony się ściera, zmienia się jej obwód, a to prowadzi do delikatnych przekłamań dotyczących prędkości.

Jak zmierzyć realną prędkość? 

Polski Związek Motorowy prezentuje specjalny wzór, który mówi nam o dopuszczalnym przekłamaniu prędkościomierza znajdującego się w naszych autach - 0 ≤ V1 - V2 ≤ (V2/10) + 4 km/h. V1 oznacza prędkość na liczniku, a V2 prędkość realną. Wynika z tego, że prędkość może różnić się nawet o kilkanaście kilometrów na godzinę.

Jeżeli chcemy sprawdzić z jaką prędkością rzeczywiście się poruszamy, możemy użyć do tego nawigacji GPS. Znajdujący się tam pomiar jest już bardziej dokładny, ale również z pewnością może posiadać minimalny margines błędu.

 ZOBACZ: TE AUTA ZŁODZIEJE KRADNĄ NAJCZĘŚCIEJ

Nowy fotoradar w Krakowie