Myślę, że dla większości osób taki widok powoduje pojawienie się gęsiej skórki. Często już sam wygląd i zachowanie węży jest dość niepokojące, zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt. Dodatkowo syczenie i częste wsuwanie i wysuwanie języka tylko to wrażenie potęguje – czytamy na Facebooku Lasów Państwowych. Tam opublikowano film ze spotkania z wężem. Gadem, na którego natknęli się leśnicy jest zaskroniec. Zobaczcie sami:
Leśnicy pokazali film. Ten widok może przerażać, ale nie powinien
Syczenie i groźny wygląd w przypadku zaskrońca może przerazić, ale nie jest to wąż, którego ukąszenie może skończyć się dla nas poważnymi konsekwencjami. Jest to gatunek niejadowity. Leśnicy z LP tłumaczą także, dlaczego te zwierzęta „wymachują” swoim językiem, co tylko potęguje nasz strach.
- Narząd Jacobsona, to organ w kształcie dwóch jamek, położony na sklepieniu podniebienia. Będący w ciągłym ruchu i najczęściej rozdwojony język zbiera cząsteczki zapachu z powietrza i przenosi je wprost do tego narządu. Żeby więc poczuć ofiarę nie wystarczy tylko wdech i wydech – wyjaśniają.
Jak rozpoznać zaskrońca?
Zaskrońca najłatwiej poznać go po żółtych i charakterystycznych dla tego gatunku plamkach za skroniami.
- Zdecydowanie nie powinniśmy się go bać i nie powinniśmy również go straszyć. W sytuacji stresowej zaskrońce potrafią wydzielać nieprzyjemny zapach, który odstrasza nieprzyjaciela (taki trochę zapach odchodów) – tłumaczą leśnicy.