Lekout w Polsce. Lista leków, które zniknęły z aptek w październiku 2022

i

Autor: moakets z Pixabay

Lekout w Polsce. Lista leków, które zniknęły z aptek w październiku 2022

2022-10-19 9:32

W aptekach brakuje leków, zwłaszcza antybiotyków. Portal GdziePoLek.pl opublikował listę brakujących leków, na której znalazły się 34 pozycje. Rzecznik resortu zdrowia powiedział, że w trybie dwutygodniowym ministerstwo będzie informowało o „możliwej, ograniczonej dostępności poszczególnych leków”.

W Polsce zaczyna się kolejne zjawisko nazywane „lekoutem”. Apteki od kilku tygodni alarmują, że brakuje leków, a zwłaszcza antybiotyków. Portal GdziePoLek.pl opublikował listę lekarstw, które w październiku 2022 zniknęły z aptek. Na niej znalazły się 34 pozycje. – Gdyby zabrakło ostatnich dostępnych teraz zamienników poszukiwanych antybiotyków, lista powiększyłaby się natychmiast o 10 pozycji – czytamy na portalu. Których leków brakuje w październiku? Szczegóły poniżej.

Lista brakujących leków w październiku 2022

Powód braków poszczególnych leków w aptekach można doszukiwać się chociażby w niedoszacowaniu zapotrzebowania przez producentów.

- Przy tak dużej dynamice trudno o prognozę, w którą stronę skieruje się trend ogólnej dostępności leków w najbliższych miesiącach – informuje GdziePoLek.pl

Listę brakujących leków w październiku 2022 znajdziecie »TUTAJ«.

Jak działa egzoszkielet? Używają go w lubelskim szpitalu!

Resort zdrowia ma informować o brakach

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przedstawił we wtorek informacje o dostępności leków w Polsce. Obecny na konferencji prasowej rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że największą troską resortu jest zapewnienie dostępu do leków refundowanych. - Leki te są niezbędne dla pacjentów. Państwo polskie ponosi za nie odpłatność. Pozostałe leki reguluje też rynek komercyjny, nie mówiąc już o lekach OTC, czyli lekach bezreceptowych – dodał.

- W trybie najpewniej dwutygodniowym będziemy przekazywać od dziś informacje do Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz hurtowników w zakresie możliwej, ograniczonej dostępności poszczególnych leków tak, żeby lekarz już przy wypisywaniu pacjenta mógł stwierdzić, czy lek będzie mógł wykupiony, czy jest dostępny w aptekach na terenie choćby województwa – przekazał Andrusiewicz.

Według zapowiedzi system informatyczny ma być "podpięty" pod gabinet.gov.pl. Są to aplikacje prowadzone w każdym podmiocie medycznym.

"Zabrakło leków w jednym z województw"

Andrusiewicz powiedział, że ostatnio zdarzył się przypadek braku dostępności leków w jednym z województw.

- Okazuje się, że po nowym wskazaniu dla leku szpitale nagminnie wykupywały lek i gromadziły go w swoich magazynach, tym samym lek przestał być dostępny w szeregu aptek. To nie tylko gromadzenie przez pacjentów, ale również przez podmioty medyczne, które potem, jak zdiagnozowaliśmy, na stanie miały takie ilości, które w zupełności wystarczały na najbliższe pół roku, jak nie dłużej – podkreślił.