Jakie kwiaty będą rosły w cieniu? 7 wartych wyboru odmian roślin do cienia

i

Autor: Pixabay/jhenning

Ogród

Kwiaty do cienia w ogrodzie – oto 7 łatwych w uprawie gatunków cieniolubnych

2025-03-26 14:33

Wielu zastanawia się, jak w cienistych zakątkach ogrodu stworzyć piękną, kwitnącą przestrzeń. To bardzo proste. Wystarczy dobrać odpowiednie rośliny, które poradzą sobie w warunkach ograniczonego dostępu do słońca. Oto siedem najpiękniejszych gatunków, które doskonale odnajdą się w cieniu.

Spis treści

  1. Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla) w zacienionym ogrodzie
  2. Delikatna konwalia majowa (Convallaria majalis) do cienia
  3. Tawułka w ogrodzie (Astilbe) 
  4. Atrakcyjny Orlik (Aquilegia) w cieniu ogrodu
  5. Barwinek pospolity (Vinca minor)
  6. Funkia (Hosta) do cienia
  7. Żurawka (Heuchera) do cienistych i półcienistych miejsc

Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla) w zacienionym ogrodzie

Jednym z najpiękniejszych gatunków, który doskonale odnajdzie się w cieniu jest brunnera wielkolistna. Powinno się ją sadzić na stanowisku wolnym od bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalny jest półcień.

Warto tę roślinę cieniolubną sadzić na żyznej, próchniczej glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego. Młode okazy można późną jesienią okryć warstwą ściółki organicznej. Brunnerę najlepiej sadzić w kwietniu lub październiku. Przed zasadzeniem do rozdrobnionej ziemi warto dodać odrobinę żyznego podłoża. 

Ta roślina cieniolubna świetnie sprawdzi się przy tworzeniu rabat oraz aranżacji miejsc pod koroną drzew i większych krzewów.

Delikatna konwalia majowa (Convallaria majalis) do cienia

Ta piękna, wiosenna roślina, zachwyca delikatnymi białymi kwiatami oraz przyjemnym zapachem. Sadzenie konwalii najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną lub jesienią. Convallaria majalis Bardzo dobrze odnajduje się w miejscach półcienistych lub cienistych. Nie toleruje pełnego słońca.

Konwalia majowa preferuje gleby wilgotne, próchnicze, dobrze przepuszczalne. Przy sadzeniu jej w ogrodzie należy wykopać dołki o głębokości 5-7 cm. Kłącza sadzimy, zachowując odstęp 10-15 cm między roślinami.

Konwalia majowa wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy. Nie znosi jednak przemokniętego podłoża i stojącej wody. Aby zapewnić jej zdrowy rozwój, warto stosować kompost lub nawozy organiczne.

Roślinę należy chronić przed nadmiernym wiatrem, który może uszkodzić jej delikatne pędy. Co więcej, należy pamiętać o tym, by usuwać uschnięte kwiatostany. W ten sposób roślina ta będzie efektywniej kwitnąć.

Konwalia majowa do cienistego ogrodu

i

Autor: herbert2512/Pixabay

Tawułka w ogrodzie (Astilbe

Tawułka ozdobna ceniona jest za swoje efektowne, puszyste kwiatostany. W ogrodzie wystąpić może w różnych kolorach – od białego, przez różowy, aż po czerwony i fioletowy. Tawułka najlepiej rośnie w miejscach półcienistych lub cienistych. Roślina preferuje gleby bogate w próchnicę, dobrze przepuszczalne, wilgotne, ale nie podmokłe.

Sadzenie tawułki najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną lub jesienią. Rośliny należy sadzić w odległości około 30-40 cm od siebie, aby miały wystarczająco miejsca do wzrostu.

Jak pielęgnować tuwałkę w cienistym ogrodzie?

Pielęgnacja Astilbe obejmuje regularne podlewanie. Roślina jest wrażliwa na suszę, zwłaszcza w okresie letnim. Dodatkowo należy zadbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby, stosując ściółkowanie wokół rośliny. Pomoże to zatrzymać wodę i chronić korzenie przed nadmiernym nagrzewaniem.

Tawułka dobrze reaguje na nawożenie, zwłaszcza wiosną, kiedy warto zastosować nawóz bogaty w azot, aby wspierać jej intensywny wzrost. Ta roślina do cienia wymaga ochrony przed silnymi wiatrami. Mogą one bowiem uszkodzić jej delikatne kwiaty. 

Atrakcyjny Orlik (Aquilegia) w cieniu ogrodu

Orlik dobrze rośnie w cienistych miejscach ogrodu. Wymaga gleb przepuszczalnych, dobrze nawodnionych, ale przy tym lekkich. Preferuje gleby lekko zasadowe lub kwaśne. Ta wyjątkowa roślina doskonale charakteryzuje się interesującymi, dzwonkowatymi kwiatami, które przyciągają wzrok swoim kształtem i kolorystyką. Orlik osiąga wysokość od 30 cm do 1 metra, w zależności od gatunku i odmiany.

Roślina ta jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji.

O czym jednak warto pamiętać?

Po pierwsze istotne jest regularne podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy. Warto także zadbać o odpowiednie nawożenie, stosując nawozy organiczne lub specjalistyczne nawozy dla roślin kwitnących. Istotne jest także suwanie przekwitłych kwiatów, co może usprawnić ponowne kwitnienie rośliny.

Roślina odporna jest na większość chorób. Jednak warto zadbać o jej ochronę przed szkodnikami, takimi jak ślimaki. Mogą one uszkodzić jej delikatne liście.

Barwinek pospolity (Vinca minor)

Ta niska, zimozielona roślina doskonale nadaje się do obsadzania zacienionych miejsc w ogrodzie. Barwinek pospolity ceniony jest za swoje błękitne, purpurowe lub białe kwiaty. Pojawiają się one wczesną wiosną. Vinca minor jest odporna na trudne warunki. Może być używana jako roślina okrywowa, skutecznie pokrywając ziemię i zapobiegając wzrostowi chwastów.

Te kwiaty do cienia w ogrodzie najlepiej sadzić wiosną lub jesienią na glebie lekkiej i dobrze przepuszczalnej o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym. Podczas sadzenia należy wykopać dołki o głębokości ok. 10-15 cm, zachowując odstęp między roślinami około 30 cm, aby mogły się swobodnie rozrastać.

Barwinek pospolity jest rośliną mało wymagającą i łatwą w pielęgnacji. Przy podlewaniu należy unikać zastoju wody. Regularne podlewanie, ale nie przelewanie, pomoże zachować intensywną zieleń liści, a także wspiera zdrowy rozwój rośliny.

Jeśli barwinek staje się zbyt ekspansywny i rozrasta się, warto go przyciąć, aby nie zdominował innych roślin w cienistym ogrodzie. 

To będzie najdłuższy most na Podkarpaciu i trzeci w Polsce

Funkia (Hosta) do cienia

Hosta to doskonała roślina do ogrodów zacienionych. Jej duże, dekoracyjne liście stanowią interesującą ozdobę przez całe lato. W okresie letnim funkia zakwita, wydzielając subtelne, białe lub fioletowe kwiaty.

Kwiaty najlepiej sadzić wiosną, gdy ryzyko przymrozków będzie znikome. Roślina preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste, chociaż niektóre odmiany mogą tolerować lekkie nasłonecznienie, szczególnie jeśli gleba jest stale wilgotna.

Funkie cenią gleby próchniczne, o lekko kwaśnym lub neutralnym odczynie pH. Należy unikać gleb zbyt mokrych a przy tym ciężkich. Mogą one prowadzić do gnicia korzeni. Jednak warto pamiętać, że rośliny te najlepiej rosną, gdy mają zapewnione odpowiednie warunki wilgotnościowe. Dlatego też należy je regularnie podlewać, szczególnie w okresach suchej pogody. 

Hosta do cienia w ogrodzie

i

Autor: Pixabay/Gaz_D

Żurawka (Heuchera) do cienistych i półcienistych miejsc

Żurawka to wyjątkowa roślina ozdobna. Charakteryzuje się dekoracyjnymi liśćmi, które występują w szerokiej gamie kolorów. Kolorystyka intensywnych czerwieni, pomarańczy, czy fioletów zapewne urozmaici piękno cienistego ogródka.

Dzięki swojej trwałości i odporności na trudne warunki, żurawka jest idealnym rozwiązaniem do miejsc, gdzie inne rośliny mogą mieć trudności ze wzrostem. Preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, próchniczne. Wymaga stanowisk półcienistych lub cienistych, bowiem intensywne, mocne słońce może prowadzić do przypalenia jej delikatnych liści. Żurawka dobrze rośnie, gdy jest regularnie podlewana, szczególnie w okresach suszy. 

Tłumy na Festiwalu Roślin w Rzeszowie
Rzeszów Radio ESKA Google News