Kto ma więcej empatii? ChatGPT czy lekarz? Będziecie zaskoczeni

i

Autor: pixabay.com Kto ma więcej empatii? ChatGPT czy lekarz? Będziecie zaskoczeni

Ciekawostki

Kto ma więcej empatii? ChatGPT czy lekarz? Będziecie zaskoczeni

2023-05-02 9:24

Zapewne większość z nas, szukając porady lekarskiej, wolałaby usłyszeć ją od lekarza, do którego mamy zaufanie, niż od sztucznej inteligencji. To chyba naturalny wybór, ale jak się okazuje, najnowsze badanie przyniosło nieco inną odpowiedź. Czy ChatGPT może zastąpić lekarza?

Spis treści

  1. ChatGPT kontra lekarze. Kto ma więcej empatii?
  2. Sztuczna inteligencja odpowiada bardziej szczegółowo i ma więcej empatii

ChatGPT kontra lekarze. Kto ma więcej empatii?

Do przeprowadzenia badania posłużyło losowe 195 pytań, wybranych z subforum AskDocs, gdzie zweryfikowani lekarze na bieżąco odpowiadają na pytania osób, chcących uzyskania porady dotyczącej kwestii zdrowotnych. Na te same pytania, na które odpowiadał człowiek, odpowiedzi udzielić musiał ChatGPT. Każdy, kto przynajmniej raz korzystał z pomocy tej sztucznej inteligencji ma świadomość, że ChatGPT potrafi odpowiadać bardzo długo, ale niekoniecznie konkretnie. Czasami nasze pytanie wymaga jedynie odpowiedzi tak lub nie, a otrzymujemy dosyć długą formułkę. Jak było w przypadku porady lekarskiej?

Odpowiedzi na pytania pacjentów oceniała trójka licencjonowanych pracowników służby zdrowia. Nie wiedzieli oni, które kwestie pochodziły od ludzi, a które wygenerowała sztuczna inteligencja. Ich zadanie polegało na ocenie porad pod względem jakości i empatii. Wyniki mogą być nieco zaskakujące. Wygrał ChatGPT. „The Guardian” pisze, że członkowie komisji oceniającej w 79 procentach przypadków wybierali odpowiedzi sztucznej inteligencji. Były one oceniane jako dobre lub nawet bardzo dobre jakościowo, a także charakteryzowały się dużą dozą empatii. Jak wypadły porady lekarzy? Jako dobre i bardzo dobre jakościowo oceniono 22 procent z nich, a jako empatyczne jedynie 5 procent.

Sztuczna inteligencja odpowiada bardziej szczegółowo i ma więcej empatii

-ChatGPT odpowiadał bardziej szczegółowymi i dokładnymi informacjami, które często odnosiły się do większej liczby aspektów pytań pacjenta niż odpowiedzi lekarzy – zaznacza Jessica Kelley, współautorka pracy i pielęgniarka z firmy Human Longevity.

Jak przekonuje jeden z autorów badania, dr John Ayers z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, wyniki badania potwierdzają, że asystenci AI mają spory potencjał w kwestii poprawy opieki zdrowotnej. Możliwości sztucznej inteligencji w tym zakresie są bardzo duże, ale jak do tej pory nie w pełni wykorzystane. Raport z przeprowadzonych badań opublikowano na łamach „JAMA Internal Medicine".

ZOBACZ: ZORZA POLARNA WIDZIANA NAWET W RZESZOWIE! NIESAMOWITE ZJAWISKO NA PODKARPACIU

Festiwal Roślin w Rzeszowie