Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku zapracowała w ostatnim czasie na uwagę, którą obdarzyli ją komentatorzy. Chodzi o listę zatytułowaną „uwagi praktyczne”, która pojawiła się na stronie parafii. Uwzględnione zostały jej ramach trudności, z jakimi mogą spotkać się kapłani w trakcie wizyt duszpasterskiej. Nie byłoby w tym nic dziwnego – odwiedziny u parafian mogą być wyzwaniem – gdyby nie to, jakie kwestie zostały uznane za „trudności”. Mogą one zaskoczyć.
Trudności w trakcie kolędy
Co znalazło się na kontrowersyjnej liście? Otwiera ją... „niewpuszczenie do mieszkania”. Trudnością dla księży w trakcie kolędy jest także „wyjście z mieszkania poszczególnych członków rodzin tuż przybyciem kapłana”. Już pierwsze podpunkty wywołują zdziwienie. Dalej niestety robi się tylko ciekawiej. Szczególną uwagą sanoccy księża poświęcili relacjom, w jakich pozostają ich parafianie. Wydawać by się mogło, że kwestie tego typu leżą w prywatnej gestii wiernych. Nie w Sanoku. Księża widzą w tym „trudność”.
Wyjście z mieszkania poszczególnych członków rodzin tuż przybyciem kapłana (najczęściej robią to ludzie, którzy są jakoś „na bakier” z Kościołem, boją się rozmowy z kapłanem; żyjący w konkubinatach czy innych nieprawidłowych związkach (…) – można przeczytać na stronie parafii.
Nie jest to jedyny punkt na liście, w którym księża z parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku skupiają się na prywatnym życiu parafian. Związki stały się motywem przewodnim jeszcze kilku „praktycznych uwag”. Znalazło się dla nich miejsce w 3 z 7 punktach z listy. Kapłani widzą trudność także w „ukrywaniu trwałego mieszkania z kimś w nieprawidłowych związkach”. A to nadal nie koniec...
Niedotrzymywanie złożonych obietnic przez osoby żyjące w konkubinacie – punkt ten zajmuje 6 miejsce na liście. – Ta sytuacja powtarza się każdego roku: podczas wizyty kapłana osoby te obiecują w ciągu najbliższego roku uregulowanie swojego związku wobec Boga i Kościoła (zawarcie małżeństwa sakramentalnego), a na za rok okazuje się, że obietnice pozostały jedynie w sferze teorii.
Listę trudności zamyka podpunkt o kartotekach parafian. Odnotowuje się w nich informacje o danych, przyjętych sakramentach, sytuacji rodziny, problemach. „Warto dbać, aby ta kartoteka była uzupełniana przez kapłana na kolędzie” – zaznaczają, ku przestrodze, autorzy listy uwag.
Polecany artykuł: