Pogrzeb osoby, która targnęła się na swoje życie. Jak podchodzi do tej kwestii Kościół?
Według Kościoła Katolickiego, samobójstwo jest grzechem ciężkim, ponieważ sprzeciwia się piątemu przykazaniu: „Nie zabijaj”. Akt odebrania sobie życia jest traktowany jako wystąpienie przeciwko miłości Boga, który jest dawcą życia, oraz wobec samego siebie i wspólnoty. Kościół jednak zaznacza, że odpowiedzialność moralna za samobójstwo może być zmniejszona przez różne czynniki, takie jak silne cierpienie psychiczne, depresja, lęki czy inne zaburzenia zdrowia psychicznego. Kościół zwraca uwagę, że w takich przypadkach należy zachować wrażliwość i unikać jednoznacznego potępienia osoby, która popełniła samobójstwo. Nie możemy bowiem znać pełni okoliczności, które wpłynęły na jej decyzję.
Ksiądz z Podkarpacia o pogrzebie samobójcy
Temat pogrzebu osoby, która popełniła samobójstwo, poruszył na swoim koncie na TikToku ksiądz Sebastian Picur z Podkarpacia. Jeden z internautów zadał duchownemu bardzo poważne pytanie nawiązujące do tej kwestii.
Czy ksiądz pochowa samobójcę? – czytamy na profilu księdza.
Jego odpowiedź nie pozostawiła złudzeń. Ksiądz w dosyć jasny sposób wyraził swoje zdanie na ten temat.
Tak, jeśli wcześniej wyrażał wolę pogrzebu katolickiego. Odprawiłbym Mszę Świętą, pochował, a resztę zostawił Bogu i pamiętał w modlitwie - odpowiada kapłan.
W przeszłości osoby, które odebrały sobie życie, nie miały prawa do katolickiego pogrzebu ani pochówku w poświęconej ziemi. Wynikało to z przekonania, że samobójstwo było aktem świadomego odrzucenia Boga i jego łaski. W praktyce takie podejście budziło liczne kontrowersje i powodowało cierpienie rodzin, które i tak przeżywały już niewyobrażalną stratę.
Dzisiaj Kościół, mając większą świadomość ludzkiej psychiki i wpływu chorób psychicznych na decyzje człowieka, prezentuje bardziej wyrozumiałe stanowisko. Sam papież Franciszek wielokrotnie apelował o troskę i miłosierdzie wobec osób cierpiących na depresję, nazywając takie stany prawdziwym „krzyżem”. Podkreślał, że Bóg jest miłosierny i zna głębię ludzkiego serca, dlatego nikt nie powinien skazywać samobójcy na wieczne potępienie.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
- Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
- Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu: 121 212
- www.pokonackryzys.pl
W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.
Jeżeli w twoim otoczeniu znajduje się osoba, której zachowanie może wskazywać na depresję lub myśli samobójcze, nie pozostawaj obojętny!
ZOBACZ: ŁOPIENKA. WIEŚ NA PODKARPACIU, KTÓRA SŁYNIE Z COROCZNEGO ODPUSTU