Ksiądz Picur

i

Autor: ks.sebastianpicur/TIkTok/freepik Ksiądz z Podkarpacia poruszył ważny temat.

Kościół

Ksiądz z Podkarpacia mówi o wyjątkowym pogrzebie. "Resztę zostawiłbym Bogu"

2024-11-19 8:47

Media społecznościowe to miejsce, gdzie zazwyczaj obecne są tematy rozrywkowe, które mają pozwolić nam na chwilę odprężenia. To także przestrzeń, w której podejmowane są trudniejsze tematy, mające spore znaczenie społeczne. Jedną z takich kwestii na swoim profilu na TikToku poruszył ksiądz Sebastian Picur z Podkarpacia. Postanowił powiedzieć o pogrzebie osoby, która targnęła się na swoje życie.

Pogrzeb osoby, która targnęła się na swoje życie. Jak podchodzi do tej kwestii Kościół?

Według Kościoła Katolickiego, samobójstwo jest grzechem ciężkim, ponieważ sprzeciwia się piątemu przykazaniu: „Nie zabijaj”. Akt odebrania sobie życia jest traktowany jako wystąpienie przeciwko miłości Boga, który jest dawcą życia, oraz wobec samego siebie i wspólnoty. Kościół jednak zaznacza, że odpowiedzialność moralna za samobójstwo może być zmniejszona przez różne czynniki, takie jak silne cierpienie psychiczne, depresja, lęki czy inne zaburzenia zdrowia psychicznego. Kościół zwraca uwagę, że w takich przypadkach należy zachować wrażliwość i unikać jednoznacznego potępienia osoby, która popełniła samobójstwo. Nie możemy bowiem znać pełni okoliczności, które wpłynęły na jej decyzję.

Ksiądz z Podkarpacia o pogrzebie samobójcy 

Temat pogrzebu osoby, która popełniła samobójstwo, poruszył na swoim koncie na TikToku ksiądz Sebastian Picur z Podkarpacia. Jeden z internautów zadał duchownemu bardzo poważne pytanie nawiązujące do tej kwestii.

Czy ksiądz pochowa samobójcę? – czytamy na profilu księdza.

Jego odpowiedź nie pozostawiła złudzeń. Ksiądz w dosyć jasny sposób wyraził swoje zdanie na ten temat.

Tak, jeśli wcześniej wyrażał wolę pogrzebu katolickiego. Odprawiłbym Mszę Świętą, pochował, a resztę zostawił Bogu i pamiętał w modlitwie - odpowiada kapłan.

W przeszłości osoby, które odebrały sobie życie, nie miały prawa do katolickiego pogrzebu ani pochówku w poświęconej ziemi. Wynikało to z przekonania, że samobójstwo było aktem świadomego odrzucenia Boga i jego łaski. W praktyce takie podejście budziło liczne kontrowersje i powodowało cierpienie rodzin, które i tak przeżywały już niewyobrażalną stratę.

Dzisiaj Kościół, mając większą świadomość ludzkiej psychiki i wpływu chorób psychicznych na decyzje człowieka, prezentuje bardziej wyrozumiałe stanowisko. Sam papież Franciszek wielokrotnie apelował o troskę i miłosierdzie wobec osób cierpiących na depresję, nazywając takie stany prawdziwym „krzyżem”. Podkreślał, że Bóg jest miłosierny i zna głębię ludzkiego serca, dlatego nikt nie powinien skazywać samobójcy na wieczne potępienie.

Gdzie szukać pomocy? 

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
  • Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
  • Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu: 121 212
  • www.pokonackryzys.pl

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.

Jeżeli w twoim otoczeniu znajduje się osoba, której zachowanie może wskazywać na depresję lub myśli samobójcze, nie pozostawaj obojętny!

ZOBACZ: ŁOPIENKA. WIEŚ NA PODKARPACIU, KTÓRA SŁYNIE Z COROCZNEGO ODPUSTU

Marzena Kipiel-Sztuka zaplanowała swój pogrzeb, a co z testamentem? Zrobiła poważny błąd!
Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor: