Ksiądz Picur

i

Autor: ks.sebastianpicur/TIkTok/pixabay.com Ksiądz z Podkarpacia mówi o świętach osób po rozwodzie.

TikTok

Ksiądz z Podkarpacia mówi o świętach osób po rozwodzie. Zwraca uwagę na tę jedną kwestię

2024-12-18 8:46

Ksiądz Sebastian Picur, duchowny z Podkarpacia, zdobył popularność dzięki swojej aktywności na platformie TikTok, gdzie odpowiada na pytania dotyczące wiary. Niedawno poruszył temat świąt Bożego Narodzenia dla osób po rozwodzie oraz ich możliwości przystępowania do sakramentu spowiedzi i Komunii Świętej. Jak wygląda ta kwestia według Kościoła?

Boże Narodzenie 2024. Czy osoby po rozwodzie mogą przyjąć komunię świętą? Ksiądz Picur wyjaśnia

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a to bardzo ważny czas dla wszystkich chrześcijan. Pośród przygotowań, zakupów, myślenia nad doborem prezentów, dla wielu z nas bardzo istotna jest także kwestia duchowa tego czasu. Stąd sporo osób decyduje się na skorzystanie z sakramentu pokuty. W tym temacie pojawia się jednak sporo pytań i wątpliwości. A jak internauci mają problemy z interpretacją pewnych kwestii związanych z wiarą, to udają się do księdza Sebastiana Picura, a konkretnie na jego profil na TikToku. 

W jednym z ostatnio opublikowanych nagrań duchowny z Podkarpacia odpowiedział na ciekawe pytanie jednej z kobiet. 

- Czy jak jestem po rozwodzie to przed świętami mogę przystąpić do spowiedzi? - czytamy.

Ksiądz z Łańcuta odpowiedział w jasny sposób i nie zostawił żadnych wątpliwości co do tego tematu. 

- Jeśli osoba po rozwodzie nie żyje w związku niesakramentalnym i w zależności od winy podjęła adekwatną pokutę po rozpadzie małżeństwa, to może otrzymać rozgrzeszenie - podkreśla ksiądz Sebastian. 

Stanowisko Kościoła nie pozostawia w tej kwestii żadnych wątpliwości 

Stanowisko Kościoła katolickiego w tej kwestii jest jasne: sam rozwód cywilny nie stanowi przeszkody do przystępowania do sakramentów, pod warunkiem, że osoba nie żyje w nowym związku niesakramentalnym. Osoby rozwiedzione, które nie zawarły ponownego związku, mogą przystępować do spowiedzi i komunii świętej po spełnieniu standardowych warunków, takich jak stan łaski uświęcającej.

Księża podkreślają, że osoby po rozwodzie mają swoje miejsce w Kościele i mogą aktywnie uczestniczyć w życiu wspólnoty. Jednakże w przypadku osób żyjących w nowych związkach niesakramentalnych, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Kościół naucza, że osoby te nie mogą przystępować do sakramentów, ponieważ ich stan jest sprzeczny z nauką o nierozerwalności małżeństwa.

Ksiądz Picur, poprzez swoją działalność w mediach społecznościowych, stara się docierać do szerokiego grona odbiorców, odpowiadając na ich pytania i rozwiewając wątpliwości związane z wiarą. Jego otwartość i gotowość do dialogu spotykają się z pozytywnym odbiorem, szczególnie wśród młodszych wiernych, poszukujących odpowiedzi na nurtujące ich pytania w przestrzeni cyfrowej. 

ZOBACZ: Z tych grzechów nie trzeba się spowiadać

Zabytkowy kościół w Soninie
Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor: