Nowy rezonans wciągnął wózek
To zaniedbanie może okazać się naprawdę kosztowne. W Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu na Podkarpaciu doszło do poważnego incydentu. Podczas pierwszego uruchamiania sprzętu wartego ponad 6 milionów złotych, rezonans wciągnął stojący w pomieszczeniu wózek zabiegowy.
Pracownik nie zastosował się do obowiązujących regulacji i nie zachował ostrożności. W związku z tym, że rezonans wytwarza silne pole magnetyczne gwałtownie przyciągnął wózek, a ten zderzył się z urządzeniem. Wymagało to interwencji serwisu – mówi naszej redakcji dyrektor szpitala Piotr Pochopień.
Badanie rezonansem magnetycznym nie wykonuje się u pacjentów ze stymulatorami serca, opiłkami metalicznymi w gałkach ocznych, a specjalnej konsultacji wymagają pacjenci z implantami i tzw. wszczepami.
Do pomieszczenia, w którym znajduje się MR nie wolno wnosić: zegarków, telefonów, kluczy, biżuterii i innych przedmiotów metalowych – informuje regulamin przeprowadzania badania rezonansem w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.
Jak więc znalazł się tam wózek zabiegowy? Dyrektor przekazał, że sprawa zostanie wyjaśnione postępowaniem. Ma wskazać winnych tej sytuacji.
ZOBACZ: Iwonicz-Zdrój na archiwalnych fotografiach. To popularne uzdrowisko na Podkarpaciu
Czy rezonans będzie jeszcze działał?
Do tego niecodziennego zdarzenia doszło kilka dni temu. Mimo upływu czasu i interwencji serwisu, o której mówił naszej redakcji dyrektor szpitala, nie jest wiadome, kiedy i czy urządzenie będzie działało. Czy były to szybko wydane sześć milionów złotych? To okaże się dopiero w przyszłym tygodniu.
Po co wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym?
Badanie wykonywane rezonansem magnetycznych pozwala określić wielkość, kształt i miejsce nawet najmniejszych zmian chorobowych w ciele człowieka. Jest to szczególnie ważne badanie w diagnostyce wielu chorób układu nerwowego, kostno-stawowego, mięśniowego i tkanek miękkich. Urządzenie pozwala obrazować także cały układ naczyniowy.
Polecany artykuł: