Koronawirus w wodzie z wodociągu? Jest komentarz MPWiK w Rzeszowie

i

Autor: Pixabay

Koronawirus w wodzie z wodociągu? Jest komentarz MPWiK w Rzeszowie

2020-03-18 10:01

Czy wirus może dostać się do wodociągu? Czy można zarazić się pijąc wodę z kranu albo myjąc w niej naczynia? A może przez kąpiel w niej? WPWiK postanowił odpowiedzieć na te pytania.

Wciąż trwają naukowe badania nad COVID 19. Naukowcy sprawdzają, jak rozprzestrzenia się wirus, jak długo żyje w danych środowiskach i wreszcie pracują nad szczepionką. W sieci pojawia się przy tym wiele nieprawdziwych informacji, które stwarzają społeczny lęk i wywołują panikę. Podobno są osoby, które wierzą, że do zarażenia może dojść przez wodę z wodociągu. MPWiK w Rzeszowie postanowił zdementować te plotki.

Woda z wodociągu wolna od wirusów [KOMUNIKAT MPWiK]

MPWiK zaznaczył, że według danych WHO koronawirus nie może rozprzestrzeniać się przez sieć wodociągową:

"Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że w chwili obecnej nie ma żadnych dowodów na przeżycie koronawirusa SARS-Cov-2 w wodzie przeznaczonej do spożycia. WHO potwierdza, że systemy wodociągowe nie są środowiskiem, w którym może rozprzestrzeniać się koronawirus".

Dodatkowo woda w Rzeszowie przechodzi szereg badań i jest zabezpieczana związkami chloru i lampami z ultrafioletem:

"Produkowana przez rzeszowski MPWiK woda odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom. Spełnia wymagania jakościowe określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz wymagania Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Kontrola jakości wody zaczyna się już na etapie ujmowania surowca, a następnie jest badana na wszystkich etapach produkcji. Woda sprawdzana jest także w sieci wodociągowej.
To, że gotowy produkt dostarczany mieszkańcom jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, potwierdzają także niezależne kontrole Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

MPWiK Rzeszów przy produkcji wody wykorzystuje związki chloru (chlor i dwutlenek chloru), które służą do unieszkodliwiania różnych wirusów i bakterii mogących wywoływać choroby. Ilość związków chloru w wodzie dostarczanej do mieszkańców jest określona przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wynosi 0,3 g/m3. Takie stężenie związków chloru zwalcza wirusy i bakterie oraz zabezpiecza wodę przed jej ewentualnym skażeniem w sieci. Jednocześnie dawka jest w pełni bezpieczna i praktycznie niewyczuwalna dla człowieka. Ponadto dodatkową barierą dla wirusów jest zainstalowany na stacji uzdatniania wody system lamp ultrafioletu".

To nie jedyne perocesy, które dbają o jakość naszej kranówki:

"Ponadto wirusy, podobnie jak inne zawieszone cząstki o takich rozmiarach, usuwane są z wody w procesie koagulacji połączonej z flokulacją wspomaganą polielektrolitami i filtracją na filtrach piaskowych, piaskowo-antracytowych i węglowych. Nie ma możliwości, aby wirusy przeniknęły do miejskiej sieci wodociągowej, ponieważ jest ona w pełni szczelna. W sytuacji awarii fragment sieci jest wyłączany z eksploatacji, a przed ponownym uruchomieniem cały odcinek dokładnie płukany i dezynfekowany".

Pamiętajmy zatem, że informacja o możliwości zakażenia przez wodę z wodociągu to po prostu MIT!

Dezynfekcja przedmiotów