Koronawirus. Tak źle nie było od listopada! W zachodniopomorskim zmarło 12 osób!

i

Autor: materiały prasowe Koronawirus. Tak źle nie było od listopada! W zachodniopomorskim zmarło 12 osób!

Koronawirus: To już rok. Dokładnie 4 marca zachorował pierwszy Polak [NAJWAŻNIEJSZE DATY]

2021-03-04 6:40

2020 rok to dramatyczny okres, w którym świat zmagał się z pandemią. Z jej powodu odwołano m.in Igrzyska Olimpijskie – po raz pierwszy od II Wojny Światowej. 4 marca 2020 roku w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Od tej daty rozpoczął się czas, o kórym wielu z nas nigdy nie zapomni.

Marzec: początek

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano 4 marca w Zielonej Górze. Zaledwie sześć dni później 10 marca wprowadzono pierwsze obostrzenia: odwołanie imprez masowych zaplanowanych w przestrzeni otwartej do 1000 uczestników i do 500 osób dla wydarzeń odbywających się w przestrzeni zamkniętej. 11 marca WHO ogłosiło pandemię COVID-19.

Dzień później zamknięto wszystkie szkoły. Najpierw do 25.03, a później do 10 kwietnia. Szkoły i uczelnie przeszły na tryb nauki zdalnej. Tego dnia zawieszono działanie takich instytucji jak: teatry, kina, muzea, filharmonie i opery. 17 marca, po prawie dwóch tygodniach nowej rzeczywistości, przyszła pozytywna wiadomość: “pacjent zero” wyzdrowiał. Trzy dni później (20 marca) premier Mateusz Morawiecki ogłosił oficjalnie stan epidemii w Polsce. 24 i 31 marca, rząd wprowadzał kolejne restrykcje.

Rocznica COVID-19. Co zapamiętali mieszkańcy Lublina?

9 kwietnia zamknięto szkoły i zapowiedziano zamknięcie granic do 3 maja. Osoby przekraczające granicę Polski były poddawane 14-dniowej kwarantannie. Tydzień po tym wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych

Na przełomie kwietnia i maja rozpoczął się żmudny proces powolnego znoszenia restrykcji, który trwał przez cały miesiąc.

Wakacje

6 czerwca wznowiono działalność instytucji kulturalnych: kin, teatrów, opery, basenów, klubów fitness, parków zabaw i innych. Rozpoczęły się wakacje z koronawirusem w tle. W sierpniu wprowadzono tzw. regularne obostrzenia i podział powiatów na czerwone, żółte oraz zielone

Koniec roku: kryzys

Końcówka roku przyniosła kryzys w sytuacji epidemiologicznej. 24 października cała Polska została ogłoszona czerwoną strefą. Ponownie zamknięto szkoły. 25 listopada to dzień, w którym dzienna liczba zgonów wyniosła 674 osoby. Najwięcej od początku pandemii. Tydzień później (2 grudnia) liczba zakażonych przekroczyła milion.

W grudniu pojawiła się informacja, na którą długo czekali niemal wszyscy: w Wielkiej Brytanii rozpoczęto szczepienie szczepionką Pfizer/BioNTech.

27 grudnia naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska i dyrektor tego szpitala prof. Waldemar Wierzba byli jednymi z pierwszych osób w Polsce, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19.

2021 rok: szczepionka i trzecia fala

Podczas przyjmowania szczepionek przez grupę “0”, m.in. medyków i pracowników szpitali oraz DPS-ów pojawiły się pierwsze problemy z terminowymi dostawami szczepionki do Polski. Koniec ubiegłego miesiąca to początek trzeciej fali pandemii. Znaczące przyrosty liczby zarażonych i zgonów notujemy od kilku dni.

Sonda
Czy powinny zostać zniesione wszystkie obostrzenia?