Są dobre wieści z warszawskiego szpitala. Lekarze uzyskali wyniki testów diagnostycznych trzech studentów Politechniki Rzeszowskiej, którzy wrócili z wymiany studenckiej z Wuhan:
- U trzech studentów, którzy przylecieli w sobotę z Wuhan i przebywali na obserwacji w naszym szpitalu nie wykryto koronawirusa 2019-nCoV – mówi prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, ordynator VII oddziału Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
Tym sposobem studenci będą wypuszczeni do domów, ale wciąż będą przebywać pod nadzorem sanitarnym. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego,
okres nadzoru trwa przez 14 dni od daty pobytu w Wuhan.
Jeden ze studentów zdecydował się opublikować w sieci nagranie z izolatki. Wyjaśnił, że miał zapewnioną profesjonalną opiekę:
Student Politechniki Rzeszowskiej, który wrócił z Wuhan opublikował film na YouTube
Brak potwierdzonych przypadków w Polsce
Co ważne, w naszym kraju oficjalnie nie potwierdzono przypadków zachorowania, ale jest kilka podejrzeń. Niestety, odnotowano koronawirusa w Europie - we Francji i prawdopodobnie we Wielkiej Brytanii.
Jakie są objawy zakażenia kronawirusem?
Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.
W przypadku pojawienia się symptomów takich jak:
– gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza;
– kaszel;
– duszność.
podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się kronawirusa?
- Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu - informuje GIS.