Koronawirus uderza w ludzi młodych
Są młodzi, silni, zdolni i teoretycznie nie są w grupie ryzyka. Mimo to osoby poniżej 30. roku życia mają powody do zmartwień w czasach pandemii koronawirusa. Powodem są głównie finanse, a dokładnie brak pracy. Okazuje się bowiem, że aż co trzeci nowy bezrobotny to osoba poniżej trzydziestki. Tak wynika z analiz najnowszych danych GUS przeprowadzonych przez "Rzeczpospolitą".
Koronawirus: Dlaczego młodzi tracą pracę?
Powodem obecnej sytuacji na rynku pracy w Polsce jest fakt, że ludzie młodzi w więkdzości pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, a takie pracodawcy łatwiej rozwiązać:
– W pierwszej kolejności ofiarą padają ludzie młodzi, bo nie mają tzw. zabezpieczenia umownego. Często pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło, albo na czas określony. Pracodawcom łatwiej wypowiedzieć taką umowę albo jej po prostu nie przedłużyć - wyjaśnia Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Polecany artykuł:
Druga fala koronawirusa
Epidemiolodzy głośno mówią, że jesienią Polaków czeka druga fala koronawirusa. To może przynieść kolejny kryzys na rynku pracy. Do tej pory najmocniej ucierpiały branże gastronomiczne, hotelowe, eventowe. Jak będzie po wakacjach? Na to pytanie jeszcze nie sposób udzielić odpowiedzi.