Kiedy otworzą granice z Ukrainą?
Ukraina dokładnie 17 marca zamknęła przejścia graniczne dla regularnego ruchu pasażerskiego. Oznacza to, że granicy nie można przekraczać żadnym środkiem transporu - ani busem, ani pociągiem, czy samolotem.
Kiedy zatem Ukraińcy będą mogli wjeżdżać na Podkarpacie i dalej do Polski? Okazuje się, że Ukraina jako punkt odniesienia obiera decyzje podjęte w naszym kraju. Wiktor Laszko, główny lekarz sanitarny Ukrainy w wywiadzie dla RBK-Ukraina mówi:
- Jako punkt odniesienia obieramy bardziej Polskę, ponieważ podążamy według podobnego scenariusza. Tylko że (Polska) jest dwa tygodnie do przodu pod względem sytuacji epidemicznej. Zobaczymy, jak oni (Polacy) będą otwierać (granice). Koronawirus to nowy rodzaj infekcji, dlatego trudno jest robić przybliżone prognozy. Dosyć rzadko się potwierdzają.
Otwarcie granic w Polsce: Kontrola przedłużona do 12 czerwca
Tymczasem Polska podjęła decyzję o przedłużeniu kontroli granicznej do 12 czerwca:
"Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) zostaje przedłużona o 30 dni – od 14 maja br. do 12 czerwca br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach" - informuje MSWiA.
Obecnie granicę można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na lądzie: z Czechami – 18, ze Słowacją – 5, z Niemcami – 16, z Litwą – 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach.
Kontrola na granicach: Kto może wjechać do Polski?
Przy wjeździe do Polski w czasie epidemii koronawirusa obowiązują pewne ograniczenia. Granicę mogą przekroczyć:
- obywatele RP;
- cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
- cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
- szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
- cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;
- cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP, czyli cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy:
- 1. wykonują pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
- 2. przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy;
- cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób;
- w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcom, innym niż wskazani powyżej, na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.